Dresen ve Rennes’te Efrîn için eylemler

656

Almanya’nın Dresden ve Fransa’nın Rennes şehirlerinde Efrîn’e yönelik saldırılar ve Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik saldırılar protesto edildi.

DRESDEN

Dresden Demokratik Toplum Merkezi meclisi ve Uta Kadın Meclisinin çağrısı ile Efrîn’e yönelik saldırılara karşı bir eylem gerçekleştirdi. Prager caddesinden Alauen Park’a kadar gerçekleştirilen yürüyüşün ardından bir miting yapıldı. Mitingde Türk devletinin Efrîn ve Şehba bölgesine yönelik saldırıları protesto edildi. Eylemde sık sık “terörist Erdoğan” ve “Biji serok Apo” sloganları atıldı.

RENNES

Fransa’nın Rennes şehrinde de Öcalan üzerindeki tecrit ve Efrîn’e yönelik saldırılar protesto edildi.

Charles de Gaulle meydanında saat 17.00 den itibaren toplanmaya başlayan kitleye bir çok yabancı kurum ve dernekler de destek verdi. Yaklaşık 300 kişiyle başlayan eyleme Kürt Dostluk Derneği, Barış Hareketi, Uluslararası Dernekler evi, Rennes Uluslararası Dayanışma ve İnformasyon Merkezi, Renê Palacios Arjantin Derneği de katılım sağladı. “Öcalan’a Özgürlük Kürdistan’a Statü” ve “Türk Devleti Efrîn’den Elini Çek” pankartları eşliğinde Republique Meydan’ına kadar yürüyen eylemciler burada bir miting düzenledi.