Douarnenez’de mülteci konulu kardeşlik şöleni düzenlendi

1177
ANF Images

Batı Fransa’nın Douarnenez kentinde mültecilerin durumuna dikkat çekebilmek için kardeşlik şöleni yapıldı.

Marché des Halles meydanında saat 10.00’da başlayan etkinlik renkli görüntülere sahne oldu. Güney Kürdistan ve Afrika ülkelerinden gelen mülteciler başta olmak üzere birçok ülkeden gelen mültecileri kendi müzik ve danslarıyla kardeşlik şölenine katıldı.

Kardeşlik şölenine katılanlar Fransa-Kürdistan Dayanışma Derneği’nin başlattığı ve Komünist Parti’nin de sahip çıktığı “Stop Erdoğan” kampanyası kapsamında dövizler kaldırarak Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’a tepkilerini dile getirdi. Ayrıca AKP iktidarının HDP üzerinde geliştirdiği rehin alma algısı, basın üzerindeki baskılar ve soykırım politikalarını içeren Fransızca bildiriler de dağıtıldı. Aslı Erdoğan ve Necmiye Alpay’ın afişleri de asıldı.

Kardeşlik şöleninde yapılan konuşmalarda ise mültecilerin savaşların yoğunlukta olduğu ülkelerden insan tacirlerin eline düşerek çok zor şartlar altında daha iyi bir yaşam için Avrupa’ya gelmek zorunda kaldıkları ancak Avrupa’da ise yine zorluklarla karşılaştıkları vurgulanarak, mültecilere yönelik dışlayıcı ve insan onurunu yaralayıcı davranışlarında olduğu bir dönemde Avrupa’ya sığınmak zorunda olanlara daha çok yardım edilmesi gerektiği vurgulandı.

Douarnenez ve çevre kentlerde birçok aile Calais kentindeki kamplardan çıkarılan mültecileri evlerinde barındırıyor.

Kardeşlik şöleni yerel müzik grupların müzikleri, dans gösterileri ve mültecilerin dramını anlatan sinema gösterimleriyle son buldu.