Dortmund’da Öcalan’a özgürlük yürüyüşü

1392

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik yapılan uluslararası komplo, Almanya’nın Dortmund kentinde yapılan bir yürüyüş ile protesto edildi. Yürüyüşte atılan sloganlarla Öcalan’a özgürlük istendi.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik 9 Ekim 1998 yılında başlayan uluslararası komplonun 18’nci yılında Almanya’nın Dortmund kentinde yapılan bir yürüyüş ile protesto edildi. Tevgera Jinên Kurd ên Ewropa- Avrupa Kürt Kadın Hareketi (TJK-E) tarafından düzenlenen yürüyüş, Dortmund merkezi tren istasyonunda başladı. Öcalan’ın posterlerinin taşındığı yürüyüşte, “9 Ekim Komplosunu mahkum ediyoruz” pankartı taşındı. Sık sık “Bijî Serok Apo” sloganlarının atıldığı yürüyüşte, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a özgürlük istenirken, “Terörist Erdoğan” sloganlarla Türkiye Cumhurbaşkanı Recep T. Erdoğan’ın yaptıkları lanetlendi.

Yaklaşık bir saat kent merkezinde yürüyen Kürtler, şehir merkezinde bir miting düzenledi. Öte yandan yürüyüşte Med Nûçe ve Türkiye’deki muhalif televizyon kanalların kapatılması da kınandı.

‘ÖCALAN’SIZ YAŞAMI KABUL ETMİYORUZ’

Burada, TJK-E adına bir konuşma yapan Çiçek Qamişlo, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik komplonun başlangıcı olduğunu hatırlatarak, şunları söyledi: “Önderliğimiz şahsında hareketimizi ve halkımızı yok etmek istediler. Tarihin yeniden tekerrür etmesini istediler. Biz bu komplonun içerisinde yar alan bütün kesimlerdir kınıyoruz. Bugünler Kürt halkı için kara günlerdir. Çünkü önderliğimiz şahsında kültürümüzü, dilimizi ve kimliğimizi yok etmek istediler. Ancak başaramadılar, başaramayacaklar. Bugün dört parçada başta Kürt kadınları olmak üzere bütün halkımız önderliğin özgürlüğünü haykırıyor, kurtuluş mücadelesini veriyor. Biz kültürümüzü, kimliğimiz önderliğimiz ile tanıdık. Bizi dünyaya tanıtan odur. Onun için asla ve asla halkımız önderliksiz bir yaşamı kabul etmeyecektir.”

Öcalan’ın şahsında komplonun devam ettiğini hatırlatan Qamişlo, “Önderliğimiz bütün barışçıl çabalarına rağmen AKP hükümeti savaşı dayatarak, insanlık suçu işliyor. Bölgeyi savaş alanına çevirerek, halkların geleceğini karartmaya çalışıyor. Bu da bize savaşı isteyen Erdoğan ve AKP olduğunu gösteriyor” diye konuştu.

DAİŞ’in geçtiğimiz günlerde Hesekê’de yaptığı saldırıyı da kınayan Qamişlo, “Dün Antep’te bugün ise Hesekê’de halkımıza saldırılıyor. Vahşice bombalar patlatılıyor. Bunun arkasında AKP rejimi var” dedi.