Dört ülkede Newroz kutlaması: Mutlaka başaracağız!

1209
ANF Images

Avusturya, İsviçre ve Fransa’da Newroz kutlamaları yapıldı. Kutlamalarda diktatörlüğe karşı mesajlar verilirken, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ve PKK selamlandı.

 

VİYANA

Avusturya’nın başkenti Viyana’da Kürdistanlı Öğrenciler Birliği (YXK) her ülkeden olan öğrecilerle ateş yakarak Newroz’u kutladı.
Viyana Teknik Üniversitesi Parkı’nda yapılan kutlamaya yüzlerce öğrencinin yanı sıra Kürdistanlı yurtseverler de katıldı.
Etkinlik, 1 Nisan’da başkent Viyana’da Gasometer salonunda yapılacak büyük Newroz kutlamasının çağrısıyla son buldu.

LİNZ

Yukarı Avusturya’nın Linz kentinde Kürdistanlı yurtseverler ve dostları Newroz sürecine “Tek adam diktatörlügüne hayır; özgür yarınlar için çağdaş Kawa gelenegi ile biz de varız“ şiarıyla girdi.
Linz’de Merkez Hauptplatz’da toplanan bine yakın Kürdistanlı ve dostları meşaleli yürüyüş yaptı.
Yürüyüş sonrası düzenlenen mitingde HDP Cihanbeyli İlçe Örgütü Eş Başkanı Halil Kadiroğlu da bir konuşma yaparak, referandumda Avrupa’daki oyların kader tayin edici önemde olduğunu söyledi.
Konuşmaların ardından canlı müzik eşliğinde halay çekildi.
Büyük Newroz kutlaması ise 25 Mart’ta Yukarı Avusturya Hayır Platformu üyeleri tarafından yapılacak.

ZÜRİH

İsviçre”nin Zürih kentinde düzenlenen meşaleli Newroz mitingi büyük ilgi gördü. Helvetiaplatz’da başlayan kutlamalarda yakılan büyük Newroz ateşi etrafında saatlerce halay çekildi, türküler söylendi. ‘Bijî Serok Apo’, ‘Diktatöre Hayır’, ‘Mutlaka Başaracağız’ sloganlarının atıldığı eyleme, DEM-KURD, Betitan Kürt Kadın Hareketi, Ciwanen Azat Zürich, Hayır Platformu bileşenleri, HDK-Zürih ve İsviçreli Kürt dostları katıldı.

NANTES

Batı Fransa’nın Nantes kentinde DTM Engin Sincer Derneği’nde Newroz ateşi yakıldı. Kürdistanlılar bir araya gelerek dernek bahçesinde Newroz’u kutladı.
DTM adına yapılan konuşmada, Newroz’un Kürt tarihindeki önemi anlatıldı.
Etkinlikte sık sık ‘Bijî Serok Apo’, ‘PKK halktır, halk burada’ sloganları atılırken, Ali Gül şarkıları eşliğinde de halay çekildi.