Dört ülkede HDP’ye destek için sokağa çıkıldı

1177

Yurt dışında yaşayan Kürdistanlılar ve dostlarının AKP/Saray’ın siyasi soykırımına dönük protestoları sürüyor. HDP’nin sahiplenildiği eylemlerde, halkların dayanışmayı büyütmesi, AB’nin de yaptırımda bulunması istendi.

AARHUS

Danimarka’da HDP’ye destek eylemleri devam ediyor. Dün Kopenhag´da Türkiye Büyükelçiliği önünde gerçekleşen mitingden sonra, bugün de Jylland yarımadasındaki Aarhus şehrinde bir miting düzenlendi.  Barış ve Demokrasi Platformu’nun organize ettiği miting, belediye binası önünde yapıldı.
HDK, EMEP, Randers Alevi Derneği ve PYD Jylland tarafından destek verilen mitingde söz alan konuşmacı ve siyasi parti temsilcileri, şu mesajları verdi:
Barış ve Demokrasi Komitesi adına Ali Kıy: ”Türkiye´deki sistemin ötekileştirdiği bizler birleşmek ve bu düzeni değiştirmek zorundayız.
Sosyal Demokrat Parti Aarhus Belediye Meclisi Üyesi Steen B. Andersen: “Erdoğan’ın IŞİD´e destek verip Irak ve Suriye´deki Kürtlere saldırması beni de hayal kırıklığına uğrattı.”
Enhedslisten Aarhus Belediye Meclisi Üyesi Peter Hefner Bonfils: “Enhedslisten olarak, HDP´ye destek vermekten gururluyuz. Avrupa´nın Erdoğan´a destek vermesi demokrasiye zarar vermektedir. Bu desteğin bir an önce sonlandırılması gerekmektedir.”
Alternatif Partisi Milletvekili Adayı Sander Jensen: “Türkiye mülteci sorununu bir kalkan olarak kullanarak demokrasiye zarar veriyor. HDP sadece Kürtlerin değil, Türkiye´de yaşayan tüm halkların partisidir. Sonunda kötüler kaybedecek ve zafer bizimle olacaktır.”
HDK Danimarka Temsilcisi Cemal Özsaygı: ”Aarhus´tan cezaevinde bulunan Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’a selamlarımızı gönderiyoruz. Mutlaka kazanacağız, direne direne kazanacağız!”
Sosyalistisk Folkeparti Milletvekili Adayı Serdal Benli: “Demokrasi mücadelesi evrenseldir. Bugün burada hepimiz HDP´liyiz. Onlara selamlarımızı gönderiyoruz. Selahattin Demirtaş´ın dediği gibi; mutlaka kazanacağız! Erdoğan, Rojava´daki Kürt kazanımlarına karşı hazımsızlığını IŞİD´e destek vererek gösteriyor. Rojava´yı ve bu mücadeleyi unutmamak gerekiyor.”
Komünist İşçi Partisi adına Tine Spang Olsen: “Erdoğan tek adam siyasetini Türkiye´de yerleştirmek istiyor. Danimarka´nın, NATO’nun ve Avrupa Birliği’nin Türkiye´nin bu gidişatına göz yumması gerekir.”
PYD Jylland Temsilcisi Salah Misto: “Burada örgütlü duruşumuzla sesimizi yükseltmemiz ve bütün dünyaya duyurmamız gerekiyor.”
Sunuculuğunu Ela Acar´ın yaptığı miting, Luna Erşahin ve Berivan Altanay´ın okuduğu ezgilerle sona erdi.

TORONTO

Kanada’nın Toronto kentinde, Kürtler ve dostları yine meydanlardaydı. Toronto Kürt Toplum Merkezi ve Toronto Cemevi’nin düzenlediği yürüyüşe 800’e aşkın kişi katıldı. Kanada basınının da yoğun ilgi gösterdiği yürüyüş, şehrin en işlek caddesi olan Yonge St.’de sloganlar ve müzik eşliğinde yapıldı. Yürüyüş Nathan Phillips Square’de basın açıklamasının okunmasıyla sonlandırıldı.

BUDAPEŞTE

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de de Kürt ve Macar kamuoyu tarafından basın açıklaması yapılarak siyasi soykırım protesto edildi.
Kürt, demokrat Türk öğrenciler ile Avrupa Sol Parti’in de katıldığı eylemde, AKP faşizmini anlatan İngilizce ve Macarca broşürler dağıtıldı.
Eylemde, eş genel başkan ve milletvekilleri tutuklanan HDP’ye dayanışma mesajı gönderildi.

SARRGUEMINES

Fransa’nın Sarreguemines kentinde de geniş katılımlı bir eylemle siyasi soykırım protesto edildi.
Fransa’nın kuzeydoğusundaki Lorraine bölgesinin Almanya sınırında bulunan Sarreguemines’te, Kürtler ilk kez bu denli büyük bir protesto gösterisi düzenledi.
Çevre kasabalardan Kürdistanlılar ile Fransızların da aralarında olduğu 400’e yakın kişinin katıldığı eylem, Kürt Kültür Merkezi, Kürt Kadın Hareketi, Sosyalist Parti, Fransız Komünist Partisi (PCF) ve CGT sendikasıyla birlikte çok sayıda hareket tarafından desteklendi.
Belediye Binası önündeki yürüyüşle başlayan protesto eyleminde sık sık Fransızca ‘Katil Erdoğan’, ‘Türkiye katlediyor, Avrupa susuyor’, ‘Kahrolsun faşist Türkiye rejimi’ gibi sloganlar atıldı.
Yürüyüşte Fransız siyasetçi ve sempatizanlar da yerini alırken, ‘Türkiye’deki baskılara karşı uluslararası dayanışma’ ve ‘Kürtler statü istiyor’ yazılı pankartlar taşındı.
Eylemde daha sonra yine kent merkezinde bulunan Adalet Sarayı önünde toplanılarak, bir miting düzenlendi. Burada konuşan siyasi parti, sendika ve hareket temsilcileri, baskılara karşı Kürt halkının yanında olduklarını vurguladılar.
Konuşmalarda, Avrupa Birliği’nin (AB) acilen Türkiye’ye karşı yaptırımda bulunması istendi.

NİCE

Fransa’nın Nice kentinde de miting düzenlenerek siyasi soykırım protesto edildi ve HDP’ye destek verildi.
Eyleme, Yeşiller ve Sol Parti’den de katılım sağlandı.