Dört Avrupa şehrinde Xarabê Bava eylemleri

1163

Xarabê Bava köyündeki katliam ve ablukaya karşı Fransa’nın Strasbourg, Almanya’nın Dortmund ve Hagen ile Avusturya’nın Bregenz kentlerinde protesto gösterileri düzenlendi.

STRASBOURG’DA ZİN KADIN DERNEĞİ ÖNCÜLÜĞÜNDE PROTESTO

Fransa’nın Strasbourg kentinde Zin Kadın Derneği öncülüğünde Xerabê Bava köyündeki katliamına karşı bir protesto eylemi düzenlendi.

Alsace Kürt Dostları Derneği ve Fransız Komünist Partisi (PCF) üyesi çok sayıda Fransız ve Alsaslının katıldığı eylem saat 18.30’da Place Kléber adlı meydanda başladı.

Kadın Hareketi, KCK flamalarının yanı sıra Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın posterlerinin taşındığı eylemde, Xerabê Bava köyündeki vahşeti yansıtan resimler de dikkat çekti. Kürtçe ‘Öcalan’ın varlığı varlığımızdır-Onsuz yaşam olmaz’ yazılı pankartın açıldığı eylemde Fransızca olarak ‘Xerabê yaşayacak’, ‘Xerabê yalnız değildir’ ve ‘Kürdistan’daki katliama son verin’ sloganları atıldı.

Yapılan konuşmalarda, Türk devletinin birçok kentte yaptığı katliamların benzerini Nusaybin’in köylerinde devam ettirdiğine dikkat çekildi.

DORTMUND

Almanya’nın Dortmund kentinde de Kürdistanlılar tarafından Xerabê Bava için bir eylem düzenlendi.

Dortmund Demokratik Kürt Toplum Merkezi (DKTM) tarafından düzenlenen eylem, Dortmund Hauptbahnhof önünde gerçekleşti.

HAGEN

Almanya’nın bir diğer kenti Hagen’deki eylem DKTM tarafından düzenlendi.

Birçok Kürdistanlı ve dostlarının katıldığı eylemde ‘Dün Cizre, bugün Xarabê Bava‘, ‘Kürdistan’da katliamlara son‘ pankartı açan kitle, ‘Kahrolsun AKP faşizmi’, ‘Katil Erdoğan’ sloganları attı.

Xerabê Bava köyünde Türk devlet güçlerinin gerçekleştirdiği saldırıların anlatıldığı konuşmalar yapılan eylemde katliamları anlatan  bildiri ve fotoğraflar dağıtıldı.

Yoğun yağmura rağmen Kürtler ve dostları miting sonuna kadar alanı terk etmeyerek, AKP’nin katliamlarını protesto etti.

BREGENZ

Xarabê Bava katliamına karşı Avusturya’ nın Bregenz kentinde yaşayan Kürtler, Bregenz’ deki Türk Konsolosluğu önüne siyah çelenk bıraktı.

Xarabê Bava katliamını kınamak amacıyla Konsolosluk binası önüne siyah çelenk bırakılması ardından Götzis Demokratik Kürt Toplum Merkezi adına Sinem Baz tarafından bir konuşma yapıldı.

İki haftadır devam eden sokağa çıkma yasağının ‘keyfiyetçi’ bir yaklaşım olduğunu söyleyen Baz, bunun hukuka aykırı olduğunun altını çizdi.

AKP’nin referandum öncesinde Kürt halkını sindirmek için katliamlara başvurduğunu söyleyen Baz, Kürtlerin referandumda en yüksek ‘hayır’ oyunu vererek AKP devletine cevap vereceğini vurguladı.