Doğu Kürdistan Rojava Platformu: Ulusal birlik en etkili yöntem

88
ANF Images

Rojava direnişiyle dayanışmak için bir platform kuran Doğu Kürdistanlı siyasi parti ve örgütler, ulusal birliğin Kürtler için en etkili mücadele yöntemi olduğunu belirtti.

Doğu Kürdistanlı siyasi parti ve örgütler, KNK öncülüğünde İsveç’in başkenti Stockholm’de Westmanska Palatset salonunda buluştu.
Saygı duruşundan sonra Rêbwar Reşîd açılış konuşmasını yaptı.
Açılış konuşmasından sonra TEV-DEM Yürütme Komitesi Üyesi Aldar Xelîl, telefonla buluşmaya katıldı. Xelîl, konuşmasında Türk devletinin işgalciliğine karşı verilen savaşın, Kürt halkının kaderini belirleyeceğini vurguladı.

‘BÜYÜK BİR ADIM ATMALIYIZ’

Katılımcılar da Türk devletinin Rojava üzerindeki işgalciliği ve İran rejiminin Doğu Kürdistan üzerindeki saldırılarına dikkat çekti. Konuşmalarda, Kürtlerin ulusal birliklerini sağlamalarını gerektiği belirtilerek, şu mesajlar verildi:
“Bugün Doğu Kürdistan da ayaklanmış. Bu yüzden birlik Kürtler için en etkili silahtır. Bu platform bütün Kürt örgütlerini birleştirerek, büyük bir adım atmalı. Rojava direnişi tüm dünyaya yayılmış ama ne yazık ki Rojava halkını işgal ve soykırımdan koruyacak seviyeye gelmemiş. İster gerilla ister pêşmerge olsun, eğer ülkesinin uğrunda canını vermişse, ona sahip çıkmalıyız. Ülkeminizin bütün bayrak ve sembollerine sahip çıkmalıyız. Kişisel çıkarlarımızdan kurtularak, ulusal bir düzey yakalamalıyız.”

‘DOĞU KÜRDİSTAN’A SAHİP ÇIKMALIYIZ’

Etkinlikte çalıştay da düzenlendi. Katılımcılar, çalıştayda Doğu Kürdistan’ın mevcut durumuna dikkat çekerek, “Doğu Kürdistan’ın mevcut durumundan kaynaklı bütün siyasi parti ve örgütler olarak, Doğu Kürdistan’a sahip çıkmalıyız. Nasıl ki Doğu Kürdistan, Kürdistan’ın her parçasına sahip çıktı, biz de her yerde Doğu Kürdistan’a sahip çıkmalıyız” dedi.
Plaftorma şu örgütler katıldı:
“HIZBA DEMOKRAT A ÎRAN, PJAK, KOMELEY ZEHMETKÊŞANÎ KURDISTAN, YEKITÎ NÎŞTIMANÎ KURDISTAN, TEVGERA GORAN, HIZBÎ DEMOKRATÎ KURDISTAN, PARTIYA PÊŞVERÛ, NUNERA NCDK-SWED, REWTA SOSYALÎST KOMELE, KONGREYA NETEWÎ YA KURDISTAN, TEVGERÎ KURD F S , TEVGERÎ KURDAYETÎ ve PSK.”