DİDF NRW seçimlerinde Sol Parti’ye oy vermeye çağırdı

869

Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF) Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya (NRW) eyalet seçimlerinde Sol Parti’ye oy vermeye çağırdı.

NRW eyalet parlamentosu seçimleri 14 Mayıs Pazar günü yapılacak.  Bu seçimler Eylül ayındaki genel seçimler için önemli bir test niteliği taşıyor.

DİDF yaptığı yazılı açıklamada, “savaşa ve sosyal hakların kısıtlanmasına karşı çıkan” Sol Parti’ye (Die Linke) oy vermeye çağırdı.

DİDF, Sol Parti’yi destekleme yönündeki kararın şöyle gerekçelendirdi: “2010 yılından bu yana eyalette işbaşında olan SPD-Yeşiller koalisyonu başta eğitim, konut, ulaşım, sağlık ve sosyal haklar konusunda yerli ve göçmenlerin yaşamını kolaylaştıracak ciddi çalışmalar yapmadı. Yedi yıldır iktidarda oldukları halde temel sorunlara çözüm getirmeyen bu partilerin önümüzdeki beş yıl için de ciddi bir vaatleri yok. Bu nedenle seçim kampanyasını asıl olarak isim yapmış siyasetçiler üzerinden sürdürüyorlar.”

NRW gibi Almanya’nın en büyük eyaletinde çözülmesi gereken pek çok acil sorun olduğunun altını çizen DİDF, “ Bunların başında eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanması, düşük gelirli insanlara daha fazla yardım yapılması, ucuz ve çevreye zarar vermeyen toplu taşıma imkanlarının yaratılması geliyor” diye belirtti.

DİDF, ayrıca göçmenler olarak ayrımcı politikalara karşı etkili önlemlerin alınması, ırkçılıkla ciddi mücadele edilmesi, seçme ve seçme hakkında eşit hakların tanınması konusunda somut adımların atılmasını istedi.

Göçmenlerin oylarına talip olan hükümet partileri SPD ve Yeşiller’in, bu sorunları çözeceği konusunda hiçbir güvence vermediğini belirten DİDİF, “Seçimlere katılan partiler arasında sadece Sol Parti, biz yerli ve göçmen emekçilerin daha fazla sosyal ve siyasal haklara sahip olması için çözüm önerileri sunuyor” dedi.

DİDF ayrıca, “14 Mayıs’taki seçimlere, kendini ‘Türk ve ‘Müslüman’ partisi gibi gösteren bazı partilerin de katılıp oy istemelerini doğru bulmuyoruz” şeklinde tepki gösterdi.

Açıklamada, “Çünkü bu insanları etnik ve dini kökenlerine göre ayrıştırmak demektir ve biz emekçileri milliyetçi politikalarla bölmek anlamına gelmektedir” ifadeleri kullanıldı.

DİDF, seçim çağrısında son olarak şunları belirtti: “Listesinde seçilebilecek yerden üç Türkiye kökenliye yer veren Sol Parti, bu açıdan da yerli ve göçmenleri birleştiren bir seçim programına sahiptir. Bu nedenle, DİDF olarak Türkiye kökenli seçmenleri 14 Mayıs’ta sandık başına giderek, ırkçılığa, yabancı düşmanlığına, ayrımcılığa, sosyal kısıtlamalara karşı çıkan, yerli ve göçmenlerin her alanda eşit haklara sahip olmasını savunan Sol Parti’ye oy vermeye çağırıyoruz.”