DGB bileşenleri Frankfurt’ta bir araya geldi

539

Almanya’nın Frankfurt kentinde Demokratik Güç Birliği bileşenleri bir araya geldi.

Türkiye’deki emek, demokrasi ve özgürlük güçleriyle dayanışma ve Avrupa’daki Türkiyelilerin hakları için mücadele etme konusunda hemfikir oldukları toplantıda dile getirildi.

Frankfurt’ta Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi’nde bir araya gelen, Almanya ve genel olarak Avrupa çapında örgütlü olan Türkiyeli kurumlar, bu kez AABF’nin çağrısıyla toplandı. AABF Genel Sekreteri Özgür Öz’ün yönettiği, Demokratik Güç Birliği’nin geleceğini konuşmak amacıyla bu yıl gerçekleştirilen üçüncü toplantıda, daha somut adımlar atılarak, 25 Haziran’da Köln’de gerçekleştirilecek bir dahaki toplantıda, kurumların bir karar vermesi ve daha somut adımların atılması yönünde görüş birliği oluştu.

Toplantıya Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu (AvEG-Kon), Avrupa Demokratik Kürt Toplum Kongresi (KCDK-E), Avrupa Demokratik Haklar Konfederasyonu (AHDK), Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu (ATİK), Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF), Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) ve gözlemci olarak katılan Haziran Hareketi ile Anadolu Federasyonu temsilcileri katıldı.

Geçtiğimiz Nisan ayında gerçekleştirilen referandum sürecinde, çok sayıda Türkiyeli örgütlenmenin “Avrupa’da Hayır Platformu”nda birleşerek, eylem birliğiyle, ortak mücadele yürüterek başarılı olunduğu belirtilerek, birlikte yürütülen mücadelenin öneminin görüldüğü kaydedildi. Türkiye halklarının, tüm ezilenlerinin Avrupa’dan güçlü bir dayanışmaya ihtiyacı olduğu vurgulanan toplantıda, zaten devam eden “Güç Birliği” tartışmasının bir sonuca ulaştırılması gerektiği önemle vurgulandı. Adının aynı şekilde kalması veya farklı ad ve yeni katılımlarla yola devam edilmesi hususunda da önerilerin geldiği bu konuda, önümüzdeki toplantıda karar verilecek.

Avrupa Forum’un sorusu üzerine; kısa bir süre önce kurulan Halkların Demokratik Kongresi – Avrupa (HDK-A) örgütlenmesinin farklı bir örgütlenme olduğu “Güç Birliği” ile karıştırılmaması ve karşı karşıya konmaması, toplantıda bulunan HDK-A bileşenlerinden AvEG-Kon, KCDK-E ve SYKP temsilcileri tarafından özellikle belirtildi.

Avrupa çapında oluşturulması hedeflenen 25 Haziran’daki toplantıya, yine çok sayıda Avrupa ve çeşitli ülkelerinde faaliyet yürüten örgüt, kuruluş, inanç kurumu, yöre dernekleri, inisiyatif ve akademisyenlerin davet edilmesi kararlaştırıldı. Bu toplantıda, Türkiye halklarıyla dayanışmanın yanı sıra, buraya yani Avrupa’ya yönelik somut eylemler üzerine de konuşulup, faaliyetlerinin başlatılması kararı da alındı.

G20 Zirvesi, Federal Almanya Genel Seçimleri, Avrupa ülkelerinin Türkiye politikasına yönelik faaliyet gibi, çok sayıda etkinlikler için “eylem birliği platformu” şeklinde olacak olan böylesi bir birlikle faaliyet yürütülmesi önerildi.