Demokratik ulusla özgür önderliğe doğru nöbetinin 5. günü

513

Avrupa Kürdistanlılar Demokratik kongresi (KCDK-E) ve bileşenleri Fransa’nın Strasbourg kentinde 5 yıldır aralıksız devam eden ‘Özgürlüğü Özgürlüğümüzdür’ nöbetini Pazartesi günü devraldı. Eylemin 5. gününde Avrupa Konseyi önünde eylemi gerçekleştiren KCDK-E eşbaşkanları ve bileşenleri bildiri dağıtımıyla yerel halkın ilgisini çekti.

Sabahın erken saatleerinde bir araya gelen eylemcileri Strasbourg, Kehl ve Basel’de yaşan Kürt halkı ziyaret ederek eyleme destek verdiler.

Öte yandan eylemciler Avrupa Konseyi önünde eylem alanında dün verilen Demokratik İslamın seminerinin ardından bugünde sabah saatlerinde HDP Avrupa temsilcilerinden Faik Yağızay Demokratik ulus ve diploması seminerini verdi. Seminerin ardınan öğlen yemeği yiyen eylemciler öğleden sonra FEDA temsilcilerinden Mehmet Sürmeli’nin vermiş oluduğu Demokratik ulus ve Alevilik seminerini dinledi.

Bunun yanı sıra KCDK-E eşbaşkanlarından Yüksel Koç ajansımız ANF’ye konuşarak , kendilerinin KCDK-Eolarak Avrupa konseyi daimi üyelerinin Türkiye ve Azerbeycan hariç diğer ülkelere mektup göndererek ve görüşme talep ettilerini bildirdi. Mektubun içeriğinin eylemin amacını anlattığını bu esasta Pazartesi günü CPT ile saat 14:30’da görüşeceklerini söyledi. Aynı zamanda Koç, Avrupa Konseyinin 34 daimi üyesindende görüşme talep ettilerini dile getirdi.

Eyleme katılan KCDK-E eşbaşkanı Fatoş Göksüngür, yarın Ciwanên Azad ve Jinên Ciwanên Azad öncülüğünde Azad Bike kampanyası çerçevesinde yapılacak olan Öcalan’ özgürlük yürüyüşlerine tüm KCDK-E bileşenlerine seferberlik ruhu ile katılmaları ve Kürt Halkının özgürlüğü, kadın özgürlüğü, tüm inanç ve kimliklerin özgürlüğü ve Ortadoğu’unun özgürlüğü Öcalan’ın özgürlüğüne bağlı olduğunu söyledi. Katılıma dikkat çeken Göksüngür, ”Çocuk, yaşlı, kadın, genç herkes alanlarda Başkan Apo’nun özgürlüğünü haykırmalıdır. Başkan Apo’nun Özgürlüğü boynumuzun borcudur. Yurtseverliğin ve onurun ölçüsü de Başkan Apo’yu sahiplenmekten geçer” dedi.

Eylemin 5. günü dağıtılan bildirilerle sona erdi.

26 Haziran’a kadar sürecek olan eylemin ardından 26 Haziran’da kitlesel bir miting yapılacak.