Demokratik Güç Birliği toplantısının sonuç bildirgesi

623

Demokratik Güç Birliği, geçtiğimiz günlerdeki toplantısında ortaya çıkan karar ve tespitleri açıkladı.

Demokratik Güç Birliği Platformu Almanya bileşenleri 25 Haziran’da AABF’nin Köln merkezinde bir araya gelerek, Platformun geleceği ve sürece ilişkin görevleri tartıştı.

Toplantının sonuç bildirgesinde, 7-8 Temmuz’daki G20 Zirvesi’ne karşı düzenlenecek eylemlere katılım çağrısı yapılırken, Avrupa ülkelerinden Türkiye’ye silah satışı yapılmasının durdurulması istendi.

AKP-Eutelsat işbirliğiyle Kürt televizyonlarına dönük baskılara dikkat çekilen bildirgede, “Demokratik Güç Birliği Platformu bileşenleri gerek Eutelsat ve gerekse de Türksat’ın bu tutumlarına yönelik birçok eylem örgütledi. Gelecek süreçte bu şirketlerin tutumlarını teşhir etmek ve bu kararların durdurulması için çeşitli eylemler örgütlenmelidir. Daha çok yerellerde yürütülecek eylem ve etkinlikler, yaz sürecinden sonra, daha güçlü ve merkezi eylemlerin örgütlenmesi için gelecek toplantıda da bu konu ele alınacaktır” denildi.

Türk devletinin Avrupa’daki ajan örgütlenmesine de değinilen bildirgede, bunların teşhir edilmesi gerektiği belirtildi. Ayrıca, çok sayıda Kürt ve sosyalistin söz konusu ajanların istihbaratlarıyla tutuklandığı, yine bu ajanların suikast planları yaptığı kaydedildi.

Asuri ve Süryanilere ait kilise, manastır ve mezarlıkların Türk Diyaneti’ne devredilmesinin kınandığı bildirgede, Dersim ve diğer bölgelerde yapılmak istenen barajların da durdurulması istendi.

Türkiye’ye turizmin boykot edilmesi gerektiğinin vurgulandığı bildirgede, DAİŞ-AKP işbirliğine dikkat çekilerek, işgal tehlikesi altında olan Şehba ve Efrîn’e sahip çıkma çağrısı yapıldı.

AKP’nin OHAL ile birlikte artırdığı siyasi soykırım uygulamalarına karşı verilen mücadelelerin desteklenmesi kararının da alındığı bildirgede, açlık grevindeki eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça selamlandı.