DEM-NED: 3 Eylül’de Köln’de buluşarak faşizme cevap verelim

1044

Hollanda Demokratik Kürdistani Topluluklar Konseyi (DEM-NED), büyük yürüyüş ve mitinge dönüşecek olan 24. Uluslararası Kürt Kültür Festivali’ne ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Zorlu, kaotik ve savaşın yoğunlaştığı bir süreçten geçildiğine dikkat çekilen açıklamada, soykırımcı saldırılar, gazetelerin kapatılması ve baskı görmesi ve yine siyasi soykırım operasyonları ile Rojava’daki işgalci girişimler hatırlatıldı.

Açıklamada Türk devletinin iç savaşı tetikleyen politikalara başvurduğu ve DAİŞ’e destek verdiği vurgulandı.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a dönük tecrit, izolasyonun sürdüğüne değinilen açıklamada, “Kürt Halk Önderi’ni halkların barışına, özgürlüğüne, eşit ve demokratik birlikteliğine yapacağı katkılardan korktukları için kimseyle görüştürmüyorlar. Kürdistan’da ve Ortadoğu’da yaşanan savaşta emperyalist güçlerin de Türkiye kadar sorumlulukları var. Bu yüzden Türkiye’nin Bakur ve Rojava’daki katliamlarıyla tecrit politikasına sessiz kalıyorlar” denildi.

‘HESAPLARINI BOZMAK İÇİN BİRLEŞELİM’

DEM-NED, Türk devleti ve ölümlerden sorumlu güçlerin hesaplarını bozmak için emekçilerin, ezilenlerin, devrimcilerin ve demokrasi güçlerinin bir araya gelmesini isteyerek, son olarak şunları kaydetti:

“Avrupa’da yaşayan Kürdistanlılar ve dostları 3 Eylül’deki 24. Uluslararası Kürt Kültür Festivali’ne güçlü katılım sağlamalıdır. Faşizme, sömürgeciliğe; baskı, katliam, gericilik, tekçilik ve ayrımcılığa karşı vereceğimiz en iyi cevap, 3 Eylül’de Köln’de olmaktır.”