DEM-KURD 4’cü kongresini gerçekleştirdi: Direniş büyütülmeli

924

DEM-KURD büyük coşkuyla gerçekleştirdiği 4’cü kongresinde faşizme karşı direnişi daha da büyütme kararlaşmasına vardı.

İsviçre Demokratik Kürt Toplum Merkezleri (DEM-KURD), 4’cü genel kongresini gerçekleştirdi. İsviçre’nin Grenchen kentinde bulunan Elit Düğün salonunda gerçekleştirilen kongreye yüzlerce delegenin yanı sıra Sosyalist Parti Basel Kanton Milletvekilleri Mustafa Atıcı, Edibe Şahin, KCDK-E Eşbaşkanı Yüksel Koç, HDK-Avrupa dönem Eş Sözcüsü Demir Çelik, HDK İsviçre Eş Sözcüsü Hakan Gürgen, Barış Akademisyenlerinden Engin Sustam ve Türkiye sol hareketi ve 4 parça Kürdistani partilerinin temsilcileri katıldı.

PKK, KCK bayrakları, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ve devrim mücadelesinde hayatlarını kaybedenlerin posterleri ile donatılan salonda, kongre devrim mücadelesinde hayatlarını kaybedenler anısına yapılan bir dakikalık saygı duruşu ile başladı.

ERDOĞAN FAŞİZMİNE KARŞI DİRENİŞ YÜKSELTİLMELİ

Divan seçimi ile devam eden kongrede ilk olarak kurum temsilcileri söz alarak değerlendirmelerde bulundu.

Söz alan kurum temsilcileri, Türkiye ve Kürdistan’da yaşanan siyasi gelişmeleri hatırlatarak başlattıkları konuşmalarında, Avrupa ve İsviçre’de çalışmaların daha derinlikli bir şekilde sürdürülmesi gerektiği vurguladı. Kurum temsilcileri, Erdoğan faşizmine karşı her alanda direnişin yükseltilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Yine ulusal birliğin kaçınılmaz olduğunu dile getiren kurum temsilcileri, 4 parça Kürdistan’da yaşayan halkların tek amaç doğrultusunda birleşmesi gerektiğinin altı çizdi.

‘SP OLARAK KÜRT HALKININ YANINDA OLACAĞIZ’

Kurum temsilcilerinin ardından söz alan SP Basel Kanton milletvekilleri Mustafa Atıcı ve Edibe Şahin ise yaptıkları konuşmalarda, İsviçre’de son dönemde yaşanan ajanlık krizine değinerek, Sosyalist Parti olarak Kürt halkının haklı mücadelesinin yanında olacaklarını ifade ettiler.

NURHAK: DİRENİŞLE PLANLAR BOŞA ÇIKARILMALI

Kongrede siyasi süreç değerlendirmesi adına Avrupa Kadın Hareketi adına söz alan Songül Nurhak, Türkiye ve 4 parça Kürdistan’da yoğun siyasi gelişmelerin yaşandığının altını çizerek konuşmasına başladı. “Yaşanan süreç tehlikeli olduğu kadar bizim acımızdan yeni kazanımların yaşanacağı bir süreçtir” diyen Nurhak, önemli olan durumun bu tehlikeli sürecin içinden kazanımlarla çıkılması gerektiğini vurguladı.

Türkiye’nin Kürtlerin iradesinin önüne geçmek için Suriye’de söz sahibi olan büyük güçlere tavizler veren bir siyaset ortaya koyduğunu ifade eden Nurhak, Türkiye’nin Rojava’ya saldırısının açıkça bir savaş ilanı olduğunu söyledi.

Her türlü saldırı ve politikaya rağmen Kürdistan’ın statüsünü kabul ettirmekten vazgeçilmeyeceğini söyleyen Nurhak, “Mademki faşizm ile bizi yok etmek istiyorlar o zaman bizde direnişi büyüterek bu faşizmi yok edip planları boşa çıkarmalıyız” dedi.

DEM-KURD İSMİNDE DEĞİŞİKLİĞE GİDİLDİ

Siyasi süreç değerlendirmesinin ardından DEM-KURD ve İsviçre Kürt Kadın Birliği’nin bir yıllık faaliyet raporu okunup oylamaya sunulmasıyla birlikte delegeler söz alarak değerlendirmelerde bulundu.

Kongrede delegelerin önerileri üzerine tüzükte de bazı değişikliklere de gidildi. İsviçre Demokratik Kürt Toplum Merkezleri (DEM-KURD) ismi oy çoğunluğu ile İsviçre Demokratik Kürdistanlılar Toplum Merkezi (NCDK-S) olarak değiştirildi.

Tüzükte yapılan bazı değişiklerin ardından gidilen seçimlerde İsviçre Demokratik Kürdistanlılar Toplum Merkezi ( NCDK-S) dönem Eşbaşkanlığına Metin Mintaş ve Hatice Kendal getirildi.