DEĞİŞİM VE ÖZGÜRLÜK İÇİN SEN DE AYAĞA KALK

154

İşgale, savaşa, militarizme ve kadın katliamlarına karşı TJK-E nin başlatmış olduğu DEĞİŞİM VE ÖZGÜRLÜK İÇİN SEN DE AYAĞA KALK hamlesine heryerde katılmaya ve sesimizi yükseltmeye çağırıyoruz.

19 temmuz Rojava devriminin yıldönümünde başlatılan sen de ayağa kalk hamlesi, başta Kürdistan ve ortadoğu olmak üzere, bütün dünyada kadınlara yönelik soykırım şiddet taciz ve tecavüzlere karşı bir başkaldırıdır.

AKP-MHP ittifakı Türkiye ve Kürdistanda 18 yıllık faşizmi boyunca, kadın düşmanı bir iktidar olduklarını fazlasıyla kanıtlamışlardır. Hergün kadın cinayetlerinin işlendiği, çocuk istismarlarının ayukka çıktığı ve her türlü şiddeti meşrulaştıran bu iktidar, toplumsal muhalefet için sokaklarda olan kadınlara ve analara bütün dünyanın gözleri önünde ben devletim, istediğimi yaparım demektedir.

Kayyum darbesi ile kürtlerin iradesini gasp ederken, Kürt kadın mücadelesinin en büyük kazanımlarından biri olan, eş başkanlık sistemine de darbe vurmak istemiştir. Rojava devriminin kazanımlarını yok etmek için, yeniden Kürdistanı işgal planları ile Neo Osmanlıcılık hayallerini gerçekleştirmek istemektedir.

İşgal, sömürü, talan, gasp, katliam ve kadın düşmanlığı AKP-MHP faşizminin en iyi bildiği siyasettir.

Özellikle kayyım darbesi ile Kürdistanda ki siyasal soykırım ve baskı politikasındaki artış, beraberinde Türkiye kentlerinde kadınlara yönelik katliam ve şiddeti arttırmıştır. Emine Bulut bunun en somut örneğidir. Erkek şiddeti, devlet şiddeti ile paralel yürümektedir. Kadının toplumsal ve sosyal yaşamı tümüyle elinden alınmak ve neredeyse harem sistemine hapsedilmesini isteyen ve bir AKP-MHP diktatörlüğü ile karşı karşıyayız.

TJK-E’nin başlattığı DEĞİŞİMİ İÇİN SEN DE AYAĞA KALK hamlesi, bütün kadınların yaşamlarına sahip çıkma hamlesidir.  7 Eylül’de Avrupa’nın birçok merkezinde Kürdistanlı kadınlar, toplumsal ve sosyal sorunlar  için, işgale katliamlara ve militarizme karşı durmak için, tüm kadınları ayağa kalkmaya çağırıyoruz.

KCDK-E olarak TJK-E öncülüğünde 7 Eylül’de gerçekleştirilecek eylemleri güçlü ve kitlesel olarak sahiplenelim. Bütün halkımıza, devrimci, demokrat, aydın toplumun tüm kesimlerine ‘Sen de Ayağa kalk’ diyerek alanlara akmaya çağırıyoruz.

KCDK-E Eş Başkanlık Divanı

6 Aylül 2019