Darmstadt ve Den Haag’da Ekim şehitleri anıldı

96

Almanya Darmstadt’ta YPJ savaşçısı Nuhal Cudi ve Ekim ayı şehitleri anıldı. Hollanda’nın Den Haag kentinde de Ekim ayı şehitleri anısına bir etkinlik düzenlendi.

Türk devletinin Serêkaniyê’ye dönük işgalci saldırısında şehadete ulaşan YPJ savaşçısı Nuhal Cudi (Fatma Dalman) ve Ekim ayı şehitleri, Almanya’nın Darmstadt kentinde anıldı.

Demokratik Kürt Toplum Merkezi lokalinde düzenlenen anma etkinliğine Nuhal Cudí Ailesi ve çok sayıda kişi katıldı. Etkinlikte Cudi için hazırlanan sinevizyon da izlendi.

‘KÜRT ÇOCUKLARI İÇİN KENDİNİ FEDA ETMEK İSTEDİ’

Şehidin kardeşi Zeki Dalman, “Ben Fatma’da Beritan’ı görüyordum. Davasına dört elle sarılmış, korkusuz ve cesurdu. Kürt çocukları için kendini feda etmek istiyordu. Başımız hep dik olacak” dedi.

Yine şehidin kardeşlerinden Selman Dalman da “Arkadaşlarına yardıma giderken şehadete ulaştı. Tüm yurtsever Kürt halkının başı sağ olsun” dedi ve Onur Direnişi’ni selamladı.

‘HAKSIZLIĞI KABULLENEMEZDİ’

Ağabey Mahmut Dalman ise şunları söyledi: “Haksızlığı asla kabul etmeyen biriydi. İstanbul’da sürdürdüğü çalışmalardan dolayı çok sefer gözaltına alındı. Hep ‘düşmana karşı elim kolum bağlı kalamam’ diyordu.”

Şehit Nuhal Cudi’nin (Fatma Dalman) arkadaşı Nusrettin Acar da İstanbul’da yürüttükleri ortak çalışmalardan söz ederek, “Artık metropol çalışmalarıyla yetinmek istemiyordu; ‘bunlar yetmiyor bana’ diyordu. Rojava Devrimi’nin çok yoğun olduğu zamanlardaydı, dayanamadı ve mücadelenin tam içinde yer almaya gitti” diye konuştu.

DEN HAAG’DA EKİM AYI ŞEHİTLERİ ANILDI

Hollanda’nın Den Haag kentinde, Kürdistan özgürlük mücadelesinde Ekim ayı içerisinde şehit düşenler anıldı. Etkinlik Demokratik Kürt Toplum Merkezleri’nde gerçekleşti. 1992 yılında Ekim ayı içerisine hayatını kaybeden PKK gerillası Gülnaz Karataş (Beritan) şahsında Ekim ayı şehitleri anıldı. Yapılan etkinlikte, güncel siyasal gelişmelerin de değerlendirildiği konuşmalar yapıldı. Anma, bir sinevizyon gösterimi ile son buldu.