Danimarka’da iki günlük uzun yürüyüşün birinci günü sona erdi

284

Danimarka’da yaşayan Kürdistanlılar ve dostları, 15 Şubat Uluslararası Komplosunu protesto etmek ve tecride karşı Leyla Güven öncülüğünde yürütülen açlık grevi direnişçilerini sahiplenmek amacıyla iki günlük uzun yürüyüş düzenliyor.

Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da 15 Şubat Uluslararası Komployu yirminci yıldönümünde protesto etmek için iki günlük uzun yürüyüş düzenliyor. İki günlük yürüyüşte DTK Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven öncülüğünde başlatılan açlık grevi direnişleri de sahipleniliyor.

Kitle, sabah saat 10.00’da Ishøj Tren İstasyonu önünden Kopenhag’ın Belediye Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti.

Öcalan’ın 20 yıldır tecrit altında olduğu ve bunun insanlık suçu olduğuna dikkat çekilen bildirilerin de dağıtıldığı eylemde aynı zamanda açlık grevi direnişlerine dikkat çeken bildiriler de yol boyunca dağıtıldı.

Yürüyüş boyunca, “Biji Serok Apo”, “Biji berxwedana zindana”, “Faşist, diktatör, katil Erdoğan” sloganları ile güzergah boyunca sokaklar inletildi.

Yürüyüş saat 16.00’da Kopenhag Belediye Meydanı’nda sona erdi. Kürdistanlılar yarın da Albertslund Tren İstasyonu’nda saat 10.00’da yürüyüşe devam edecek. Yarın da yürüyüş Kopenhag Belediye Meydanı’nda düzenlenecek bir mitingle sona erecek.