Danimarka’da ‘Demokratik Konfederalizm’ buluşması

588

Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da Kürt, Danimarkalı, İtalyan ve Yunanistanlı bir grup demokratik konfederalizmin konu alındığı bir eğitim toplantısında buluştu.

Son yılların en sıcak ve güneşli Mayıs günlerinin yaşandığı Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da hafta sonu iki günü boyunca insanların büyük çoğunluğu sıcak havanın keyfini çıkarmaya çalışırken, çoğunluğunu Danimarkalı gençlerin yanısıra İtalyan, Yunanistanlı ve Kürtlerden oluşan bir grup bambaşka bir telaşın içindeydi.

Hafta sonu boyunca sabahın erken saatlerinde şehrin merkezindeki bir lokalde toplanan grubun gündemi “Demokratik Konfederalizm”di. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın “Demokratik Konfederalizm” projesi ve bunun Rojava’da uygulanan pratiği hakkında yoğunlaştırılmış bir eğitim toplantısı yapıldı.

Katılımcılar iki gün boyunca KNK Yürütme Konseyi üyesi Adem Uzun’un anlatımıyla dile getirilen Demokratik ulus ve konfederalizmin öğelerini öğrenmekle geçirdiler.

Katılımcıların yoğun ilgiyle takip ettiği eğitim, özellikle ikinci gününde soru-cevap şeklinde sürdü. Katılımcılar konu hakkında hem görüşlerini dile getirdiler hem de merak ettiklerini sordular.

Eğitimin ardından Demokratik Kürt Toplum Meclisi lokallerinde bir halk toplantısı yapıldı. Toplantıda Kürdistan ve Ortadoğu’da yaşanan gelişmeler değerlendirildi.

Toplantıda konuşan Kürt siyasetçi Adem Uzun, Kürtlerin uzun bir mücadele sonucu Ortadoğu’da gerek bölgesel gerekse de uluslararası alanda kendilerine bir yer edindiklerinin altını çizdi.

Uzun, “(Kürtler) Bugün diplomatik ve bölgesel tartışmalarda kendilerini olmazsa olmaz bir şekilde kabul ettirdiler. Bu Kürt mücadelesinin büyük bir başarısıdır. Büyük bedeller ödeyerek, bunu elde ettiler. Birçok gücün, devletin çözümsüz kaldığı bir noktada, Başkan Apo’nun önerdiği demokratik konfederalizm modeli, mevcut krizden bir çıkış oldu” diye konuştu.