Daldkurd İsveç Süper Lig’ine çıkmayı başardı

556

Mardinli Kürtlerin kurdukları Dalkurd futbol takımı, dün yapılan maçta Gais takımını 1-0 yenerek İsveç’te en üst düzeydeki futbol ligi olan Super Lig’e (Allsvenskan) çıkmayı başardı.

İsveç’in orta kesimlerindeki Dalarna bölgesi Kürdistanlıların yoğun olarak yaşadıkları bölgelerden biri. 2000’li yılların başlarında sınıf çelişkileri ve dışlanmanın arttığı banliyölerde gençler arasında uyuşturucu kullanımı, kriminalite de artış göstermişti.

İSVEÇ’İN EN BAŞARILI TAKIMI OLDU

2004 yılında kuruluşu ilan edilen Dalkurd’un Başkanlığına Mardin’in Girmeli Köyü eski Muhtarı Ramazan Kızıl getirildi. Sarı, kırmızı, yeşil ve beyaz renklerden oluşan formalarıyla sahalara çıkan Mardinli gençler, büyük başarılara imza atarak Dalkurd’u İsveç’in en tanınmış ve başarılı takımı haline getirdi.

Başlangıçta sadece Mardinli ve Kürdistanlı sporcuların top koşturduğu Dalkurd, günümüzde aralarında Fransız, İsveçli, Boşnak, Avustralyalı, Lübnanlı, Iraklı ve Suriyelilerin de bulunduğu 14 ülkeden futbolcuların top koşturduğu İsveç’in en iddialı takımlarından birine dönüştü.

Dalkurd’un 30’u kadın 100’den fazla gencin yer aldığı değişik yaş ve kategorilerde 12 takımı bulunuyor.

İKİ KEZ İSVEÇ KUPASI’NI KAZANDI

İsveç liglerinde fırtınalar estirerek 5 yıl üst üste şampiyon olan, 2007 ve 2009 yıllarında İsveç Kupası’nı kazanan Dalkurd, Kürdistanlıların gururu haline geldiği gibi İsveç medyasının ilgisini çekti. Görsel ve yazılı medya Dalkurd’un başarı ve maçlarına geniş yer verdi.