DAİŞ’in canlı bombacısının eşi İsviçre’de yakalandı

605

İsviçre’nin Thurgau Kantonu’nda yaşayan Güney Kürdistanlı (49) M., DAİŞ’e üye yetiştirmek ve örgütlemek suçlamasıyla Federal Savcılık tarafından göz altına alındı. M.’nin eşi ise Arsal kentinde intihar saldırısı yapma aşamasındayken gözaltına alındı.

Uzun yıllardır İsviçre’de sosyal yardım alarak yaşayan M.’nin ikinci eşi olduğu belirtilen Suriyeli 28 yaşındaki Fatimah A.’nın da Lübnan’ın Arsal kentinde intihar saldırısı yapma aşamasındayken yakalanarak, gözaltına alındı.

M. hakkında şikayetlerin olmasına rağmen, polisin hiçbir girişimde bulunmamış olması da eleştiriliyor.

İsviçre’nin Sonntagszeitung Gazetesi, daha önce Wil kentinde bulunan Es Selam Cami’sinde DAİŞ yanlısı çalışma yürüten M.’nin gelen şikayetler üzerine, Winterthur’da bulunan An’Nur Camisi’nde DAİŞ yanlısı faaliyetlere başladığını da yazdı. Daha önceki eşine şiddet uyguladığı ve ölümle tehdit ettiği için hakkında açılmış bir dava bulunan M.’in, kaçakçılık suçundan da ceza aldığı bildirildi.

M.’nin faaliyet yürüttüğü An’Nur Camisi’nde daha önce defalarca DAİŞ’in propagandasının yapıldığı üye toplandığı da edinilen bilgiler arasında.

Bazı yöneticilerinin DAİŞ’e eleman kazandırdığı, vaazlarda çocuk yaşta evliliği teşvik ettiği biçiminde suçlamalardan tutuklanan An’Nur Cami’nin emiri olarak bilinen Sandro V. ise birçok dolandırıcılık suçundan ceza almış ve hakkında Suriye’ye gidenlere yardımcı olmak suçlamasıyla soruşturma açıldı.