Cumhuriyet’e baskın protesto edildi: Hırsız, katil AKP!

1027

Cumhuriyet gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu ve yazarlarının gözaltına alınması, gazete önünde protesto edildi.

31 Ekim 2016 Pazartesi 13:16
İSTANBUL – ANF

Cumhuriyet Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu ile beraber gazetenin 18 yazar ve yöneticisinin gözaltına alınması, Şişli’de bulunan gazete binası önünde protesto edildi. Devrimci İşçi Konfederasyonu (DİSK), Halkevleri, Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul İl Örgütü, HDP Milletvekili Garo Paylan, CHP üye ve yöneticilerinin de aralarında olduğu kitle, gazete binası önünde nöbet eylemi başlattı. Desteğe gelen kurum yöneticileri, bina önünde kurulan kürsüden açıklamalar yapıyor.
Eylemde, “Şeriata, başkanlığa geçit yok, “AKP şaşırma, sabrımızı taşırma”, “Hırsız, katil AKP”, “Haber alma hakkımız engellenemez” sloganları atıldı.

ERBAŞ: KESİNTİSİZ DARBE!

Eylemde konuşan HDP İstanbul İl Eş Başkanı Doğan Erbaş, Cumhuriyet’e dönük baskını kınadı. Erbaş, “Cumhuriyetin bugünkü manşeti bu operasyonun neden yapıldığının kanıtıdır. Kesintisiz darbe diye nitelendirilen bu süreç bugün de devam etti” dedi.
Erbaş, Amed Büyükşehir Belediyesi eş başkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı’nın tutuklanarak Kandıra F Tipi Cezaevine konulmasına da tepki göstererek, ortak mücadele çağrısında bulundu.

PAYLAN: SUSMAYALIM

HDP Milletvekili Garo Paylan da şöyle konuştu: “Aydın Engin 12 Eylül’de de gözaltına alınmıştı. Bugün de darbeciler Aydın Engin’i gözaltına aldı. Ses çıkarmazsak sıra hepimize gelecek. Yenikapı ruhu tuz ruhu haline gelmiş, faşizm ruhu olmuştur! Susmayalım, faşist diktatöre karşı sesimizi çıkaralım.”

TRT HABER’E TEPKİ

DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu da emek ve demokrasi güçlerini dayanışmaya çağırarak, “Biz her türlü darbeye karşıyız ve direnişi büyüteceğiz” dedi.
Çerkezoğlu’nun konuşması sırasında TRT HABER’in kameraları farkı bir yöne baktığı için CHP Milletvekili Mahmut Tanal, “TRT nereyi çekiyorsun, bizim vergilerimiz ile çalışıyorsunuz, neden çekim yapmıyorsunuz” diyerek tepki gösterdi.