CPT: Türk yetkililerle Öcalan konusunda temas halindeyiz

751

İşkenceyi Önleme Komitesi (CPT) yetkilileri, Kürt Halk Önderi Öcalan’ın durumuna ilişkin Türk yetkilileriyle ‘aktif bir biçimde temas halinde olduklarını’ söylerken, tüm bunlara rağmen ellerindeki bilgileri açıklamayacaklarını savundular.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın acilen ziyaret edilmesi için CPT ve Avrupa Konseyi (AK) önünde süren  eyleme katılan yüzlerce kişi, CPT önüne yürüyerek, bir oturma eylemi gerçekleştirdi. CPT binasının girişinde yapılan eylemle eş zamanlı olarak Avrupalı parlamenterlerin de içerisinde olduğu bir heyet, CPT Sekretaryası’nda Türkiye bölüm şefi olan Michael Neurauter’in de aralarında olduğu yetkililerle bir görüşme yaptı.

Avrupa Parlamentosu (AP) Sosyalist Grup üyesi İngiliz parlamenter Julie Ward, eski AP Sol Grup Başkanı Francis Wurtz ile HDP Avrupa Konseyi Temsilcisi Fayik Yağızay’dan oluşan heyet, Öcalan’ın durumuna ilişkin talepleri iletti.

GÖRÜŞME YETKİSİ OLAN TEK KURUMUN CPT OLDUĞU HATIRLATILDI

Görüşmede son olarak Şubat ayında İmralı’ya gitmek üzere kurulan heyette yer aldıklarını ve Türkiye’ye gittiklerini hatırlatan Ward ve Wurtz, Türk yetkililerin İmralı’yı ziyaretlerine izin vermediklerini belirtti. O dönemden bu yana Türkiye’deki gelişmelerin daha da kötüye gittiğini söyleyen parlamenterler, Öcalan’ın en son Eylül 2016’da ailesiyle görüşebildiğine dikkat çektiler.

Öcalan’ın sağlık ve güvenliğine ilişkin sosyal medyada çıkan haberleri hatırlatan heyet üyeleri, İmralı’da ne olup bittiğini, Öcalan’ın İmralı’da olup olmadığını dahi bilmediklerinin altını çizdiler. Heyet üyeleri, bu durumun halkta yarattığı tedirginliğe işaret ettiler.

Heyetler, avukatlar veya aile üyelerinin Öcalan’ı ziyaretine izin verilmediğini dile getiren Ward ve Wurtz, bunun için yetkili tek kurumun CPT olduğunu özellikle yinelediler. Parlamenterler, konuya ilişkin hazırladıkları bir mektubu da CPT yetkililerine ilettiler.

CPT: TÜRK YETKİLİLERLE AKTİF ŞEKİLDE TEMAS HALİNDEYİZ

Kendilerinin Öcalan’a ilişkin talepleri son birkaç gündür yapılan görüşmelerle aldıklarını söyleyen CPT yetkilileri ise, bu durumu takip ettiklerini vurguladı. CPT’nin kuruluş sözleşmesi gereği ellerindeki bilgileri paylaşamadıklarını savunan Türkiye bölüm şefi Michael Neurauter, buna rağmen kendilerinin de Öcalan’ın avukatları ve ailesiyle görüştürülmemesini kabul etmediklerinin altını çizdi.

CPT olarak Türk yetkililerle Öcalan’ın durumuna ilişkin ‘aktif bir şekilde temas halinde oldukları’ bilgisini paylaşan Neurauter, herhangi bir bilgi edinseler dahi bunun Türkiye’nin izni olmadan duyuramadıklarını yineledi.

CPT’nin çalışmalarının cezaevlerini ziyaretle sınırlı olmadığını kaydeden yetkili, konuyu takip etmeye devam ettiklerini de sözlerine ekledi.

KARTAL: EYLEMLER ÖCALAN’LA GÖRÜŞÜLENE KADAR DEVAM EDECEK

Görüşme sonrasında kitleye açıklama yapan Kongra-Gel Eşbaşkanı Remzi Kartal ise, CPT’nin tatmin edici bir açıklama yapamamasını eleştirdi.

Halkın taleplerinin net olduğunu vurgulayan Kartal, Öcalan’la bir heyet görüşene ve halka kesin bir bilgi verilene kadar eylemlerinin süreceğini söyledi.