‘CPT İmralı’ya’ şiarıyla süren oturma eylemi 10’uncu gününde

558

İşkenceyi Önleme Komitesi’nin (CPT) acilen Öcalan’ın durumunu yerinde incelemesi talebiyle başlatılan oturma eylemi 10’uncu gününde.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın sağlık ve güvenlik durumuna ilişkin endişeler artarken, Öcalan’ı ziyarete tek yetkili kurum olan CPT, sorumluluğundan kaçıyor.

CPT’nin derhal Öcalan’ı ziyaret etmesi talebiyle Strasbourg’daki binasının olduğu alanda başlatılan oturma eylemi, yüzlerce kişinin katılımıyla devam ediyor.

FEDA ÜYELERİYLE ÇOK SAYIDA DKTM ÜYESİ KATILDI

Eyleme bugün de Avrupa’nın farklı kentlerinden gelen Kürdistanlılar dahil olurken, eylemcilerin sayısı yüzlerle ifade ediliyor. Oturma eylemine kadınların yanı sıra Ciwanen Azad üyesi gençlerin yoğun katılımı var.

Oturma eylemine bugün Demokratik Alevi Federasyonu (FEDA) adına çok sayıda kişi dahil oldu.

AP ÖNÜNDEN TEKRAR AK ÖNÜNE GEÇİLDİ

Son 4 günü Avrupa Parlamentosu (AP) önünde geçiren eylemciler, bugünden itibaren yeniden Avrupa Konseyi (AK) ve CPT binaları arasındaki alanda eylemlerini sürdürecek. Sabah saatlerinde kısa bir yürüyüşle alana gelen eylemcileri Almanya başta olmak üzere diğer ülkelerden gelen yüzlerce kişi de ziyaret etti.

Oturma eyleminin devam ettiği alanda 25 Haziran 2012’den bu yana devam eden Öcalan’a Özgürlük Nöbeti eylemi de yapılıyor.

‘CPT İMRALI’YA’ SLOGANLARI HAYKIRILIYOR

Oturma eylemi kapsamında her saat başı eylemin düzenlendiği bulvarın kenarında hizalanan Kürdistanlılar, Öcalan’ın özgürlüğünü talep eden sloganlar haykırıyor. Eylemciler sık sık ‘CPT İmralı’ya’ sloganıyla da CPT’yi görevini yapmaya çağırıyor.

Öcalan’ın posterlerini taşıyan eylemciler, ‘Öcalan’a Özgürlük, Kürdistan’a Barış’ yazılı pankartı da açtılar. Eylemciler, KCK, YPG-YPJ, TJK-E başta olmak üzere çok sayıda hareketin flamalarını da taşıyor.

DÜNYA KOBANÊ GÜNÜ VESİLESİYLE ETKİNLİK

Oturma eylemi sürerken, Tertip Komitesi adına yapılan çağrıda, 1 Kasım Dünya Kobanê Günü vesilesiyle eylemin yapıldığı alanda buluşulması istenmişti.

Çevre kentlerden gelenlerin de katılımıyla Kobane zaferini kutlama etkinliği düzenleniyor.

ONLARCA KURUM VE BİLEŞENLERİ DESTEKLİYOR

Geçtiğimiz Pazartesi günü düzenlenen basın açıklamasıyla başlatılan oturma eylemine onlarca kurum destek veriyor. Bu kurumların bileşenleriyle birlikte bu sayı yüzleri buluyor.

Eyleme her gün Almanya’nın farklı bir kentinden kadın ve gençlik hareketleri üyeleri ile sempatizanları katılıyor. Ayrıca Demokratik Kürt Toplum merkezleri üye ve yöneticileri de eylemlerde yerini alıyor.

Son olarak geçtiğimiz gün PYD üyeleri, dün ise Freiburg’daki DKTM üyeleri topluca katılım göstermişti. Ayrıca birçok Türkiyeli sol kurum ve hareketlerin temsilcileri de eyleme destek vermişti.

Eyleme doğrudan katılan kurumlar şunlar:

KONGRA-Gel, Avrupa Kürt Demokratik Toplum Kongresi (KCDK-E), Avrupa Kürt Kadın Hareketi (TJK-E), Almanya Kürt Demokratik Toplum Merkezi (NAV-DEM), Fransa Kürt Toplum Merkezi (CDK-F), NAV-BEL, DEM-NED, Şengal Ezidi Meclisi, Şehit Aileleri Kurumu (KOMAW), Kürdistan İslami Topluluğu (CİK), NAV-YEK, Platforma Kurden Anatoliya Navin (PKAN-E), TEV-ÇAND, Kongreya Netewiya Kurdistan (KNK), Goran Hareketi, Kürdistan Yurtseverler Birliği (YNK), Demokratik Birlik Partisi (PYD), PJAK, Halkların Demokratik Partisi (HDP), Halkların Demokratik Kongresi-Avrupa (HDK-A), Kürdistan Komünist Partisi, Partiya Demokrat Kurdiya Suriyi (PDK-S), Partiya İslamiya Kurdistan (PİK), Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SKYP), Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu (AvEG-KON), Devrimci Karadenizliler Platformu, Avrupa Türkiyeli İşçiler Federasyonu (ATİK), Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DIDF), Avrupalı Demokratik Halklar Konfederasyonu (ADHK), Mezopotamya Halk Kongresi (MHK), Yaşanacak Dünya, NOR-Zartonk, Avrupa Demokratik Dersim Birlikleri Federasyonu (ADEF), Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi, Devrimci Parti, Avrupa Koçgiri Kültür Merkezi, Avrupa Maraş Girişimi, Avrupa Kürecik Halk İnisiyatifi, Êzidî Kadın Meclisi.