‘Cenevre’de diktatör istemiyoruz’

1312
ANF Images

“Cenevre’de diktatör istemiyoruz” sloganıyla BM önünde bir araya gelen İsviçreli, Kürdistanlı ve Türkiyeli örgütler, Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı protesto etti.

Eylemde konuşan İsviçreli siyasetçiler, Erdoğan’ın Türkiye ve Kürdistan’da açıktan savaş suçu işlediğini ifade ederek, BM’nin bağımsız bir heyet kurarak Erdoğan’ın UCM’de yargılanmasına giden yolu başlatması gerektiği talebinde bulundu.

BM Cenevre bürosunda devam eden Kıbrıs görüşmelerine katılacağı planlanan ve garantör ülkeler adına Dışişleri bakanlarının katılmasıyla Cenevre’ye gelemeyen Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsviçreli, Türkiyeli, Kürdistanlı örgütler tarafından daha önceden planlanan eylem kapsamında bugün BM meydanında protesto edildi.

HDK İsviçre Bileşenleri, Dem-Kurd, Cenevre Sosyalist Parti, Yeşiller, Maison Populaire de Genève, Kürt Kadın Hareketi, Fourmi-Rouge -Vaud, İsvire İşci Partisi, Sosyalist Kadınlar Birliği, SolitaritéS, CGAS, PEDA öncülüğünde BM önünde bir araya gelen yüzlerce Kürdistanlı, Türkiyeli, İsviçreli, Erdoğan’ı ortaya koyduğu anti-demokratik uygulamaları protesto ederek, Erdoğan’ın UCM’de yargılanması gerektiğini talep etti.

“Yargılanacaksın Erdoğan”, “Diktatör Erdoğan”, “Katil Erdoğan” pankartları ve dövizlerinin taşındığı eylemde sık sık “Katil Erdoğan”, “Terörist Erdoğan”, “Yaşasın uluslararası dayanışma” sloganalar atıldı.

KOÇ: ERDOĞAN AVRUPA’DA YAPILAN KATLİAMLARINDA SORUMLUSUDUR

BM önünde ve BM binası önünde yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı eylemde, ilk olarak konuşan KCDK-E Eşbaşkanı Yüksel Koç, Erdoğan’ın Kürdistan ve Türkiye’de yaptığı katliamları hatırlatarak konuşmasına başladı. Erdoğan’ın Cenevre’ye gelmemesini ortaya konan uluslararası dayanışmaya bağlayan Yüksel, “Bugün sizlerin bura da ortaya koyduğunu dayanışma ruhundan kaynaklı Erdoğan Cenevre’ye gelmeye cesaret edememiştir. Erdoğan sadece Kürdistan ve Türkiye’de yaptığı katliamlardan değil aynı zamanda DAİŞ’in Avrupa’da yaptığı katliamlardan da sorumludur. Biz buradan bir daha sesleniyoruz Erdoğan halkların katilidir ve yargılanmalıdır” dedi.

SOLİTARİTE: ERDOĞAN KARŞI ULUSLARARASI DAYANIŞMA BÜYÜTÜLMELİ

Koç’un ardından SolitariteS adına söz alan Mannela Honegger, Erdoğan’ın eli kanlı bir diktatör olarak tanımlayarak başladığı konuşmasında, Erdoğan’a karşı uluslararası dayanışmanın büyütülmesi gerektiğini vurguladı. Erdoğan’ın Türkiye halklarına savaş dayatarak tek kişilik bir hükümdarlık kurmaya çalıştığını söyleyen Honegger, Erdoğan’ın uluslararası mahkemelerde yargılanması gerektiğini kaydetti.

SOMMARUGA: TÜRKİYE FAŞİST BİR YAPIYA DÖNÜŞÜYOR

Ardından konuşan İsviçre Sosyalist Parti Ulusal Milletvekili Carlo Sommaruga ise, Türkiye’nin gittikçe ulusalcı bir faşist yapıya büründüğünü ifade ederek, uluslararası kuruluşların Erdoğan’ın önüne geçmesi gerektiğini talep etti. Kürdistan’da yaşanan savaşın boyutuna ve HDP’ye yönelik saldırılara dikkat çeken Sommaruga, 15 Temmuz askeri darbe girişimin ardından Erdoğan’ın ortaya koyduğu politikaların asla kabul edilmeyeceğini söyledi.

İsviçre’nin Türkiye olan bütün ilişkilerini askıya alması gerektiğini isteyen Sommaruga, “BM barış için gelen herkes çok iyi karşılanır ama Erdoğan’ın buraya gelmesinin duyulması ile birlikte ortaya konan tepki Erdoğan’ın hiçbir yerde istenmediğinin gerçekliğini ortaya koydu”

GOMEZ: ULUSLARARASI DAYANIŞMA İLE DİKTATÖRLÜĞE GİDEN YOL KESİLMELİ

Cenevre Kanton Milletvekili Alfonso Gomez’de Türkiye’nin Suriye ve Rojava topraklarını işgal etme durumunu eleştirerek başladığı konuşmasında, uluslararası dayanışma ile diktatörlüğe giden yolun önünün kesilmesi gerektiğinin altını çizdi.

ERDOĞAN UCM’DE YARGILANMALIDIR

Yine eylemde konuşa Cenevre eski belediye başkanı Remy Pagani, eylem organizatörlerinden Demir Sönmez, HDK adına Savaş Demir, ve akademisyen Çağla Aykaç yaptığı konuşmalarda, Erdoğan’ı diktatör olarak niteleyerek, BM’nin Erdoğan’ı UCM’de yargılanmasının önünü açacak adımlar atması gerektiğini vurguladı.

Eylem yapılan konuşmaların ardından hep bir ağızdan atılan “Cenevre’de diktatör istemiyoruz”, “Katil Erdoğan” sloganları ile son buldu.