Celle’de Şengal katliamı için eylem

686

Almanya’nın Celle şehrinde Şengal yüzlerce Kürdistanlı ve dostları Şengal için bir eylem gerçekleştirildi.

NAV-YEK-Almanya Êzidî Derneklerin Federasyonu tarafından organize edilen yürüyüşe çok sayıda Kürt yurtseveri ve Alman dostları katıldı.

Saat 14’de yeni Belediye Binası önünde bir dakikalık saygı duruşla başlayan yürüyüşte çok sayıda YBŞ flaması açıldı.

Yürüyüşte konuşan Şeyh Hüseyin Şengal katliamının üzerinden üç yıl geçtiğini ifade ederek Celle’de yapılan yürüyüşle de düşmana, soykırımcılara bir cevap verildiğini söyledi.

DKTM Hildesheim Eş Başkanı Hayat Donma da “Ben de bir Êzidî kadını olarak bugün buradayım. Şengal katliamını kınıyorum. Düşmana boynumuzu eğmedik ve kadınlar direndikçe düşman bize bir daha bizlere saldıramaz. Biz Kürtler el ele direnince hiç kimse bize dokunamaz” şeklinde konuştu.

DKTM Celle Eş Başkanı Kejê Biliki ise şehitlerin anısı önünde eğiliyorum diyerek şunları dile getirdi: “ben şehit annelerine, gerillalara ve Başkan Apo’ya selamlarımı gönderiyorum. Biz bu davamızı asla bırakmayacağız. Son bir damla kanımız kalsa da biz başkanımızın yanındayız ve hep takipçisi olacağız” şeklinde konuştu.

Eylemde Celle kentinden Die Linke temsilcisi Hediye Uca da bir konuşma yaptı. Üç yıl önce binlerce Êzidî’nin katledildiğini hatırlatan Uca, Şengal’in bugün özerk bölge olmasının bir ihtiyaç olduğunu ifade etti.

Eylemde Avrupa Êzidî Dernekleri Sekreteri Hemo Tarak, NAV-DEM Hannover Eş Başkanı Letif Karakaş da birer konuş yaptıl.

HDP milletvekili Ali Atalan da mitingde Şengal katliamının temelde örgütsüzlük ve kendini koruyamama nedeniyle ortaya çıktığını ifade ederek öz savunmanın önemine dikkat çekti.

Eylem “Biji Berxwedana Şengal” sloganları ile sona erdi.