CDK-F’den eyleme katılım çağrısı

1082

Fransa Demokratik Kürt Konseyi (CDK-F), “Almanya’nın Kürt siyasetçilere yönelik baskı ve tutuklamaları protesto etmek için yarın saat 14.00’de Almanya büyükelçiliği önünde olacağız” dedi.

Almanya’nın ekonomik ve siyasi çıkarları uğruna Türkiye’nin Kürt düşmanlığı politikasını Almanya’ya da taşıdığını belirten CDK-F açıklamasında şunları belirtti: “Bu politika Kürt halkına zarar verdiği kadar Alman demokrasisine de zarar verdiğini vurguladı. Bir insanlık hareketinin yasak olması birçok Alman aydın, kurum, şahsiyet tarafından eleştirildi ve PKK yasağının kaldırılması talep edildi. Alman hükümeti ise, kendi kurum ve halkının talebini görmezlikten gelip, AKP devletine desteğini sürdürmeye devam etti.”

Almanya’nın, son bir yılda onlarca Kürt siyasetçiyi tutukladığını ya da gözaltına aldığını vurgulayan CDK-F, “Halkımızı kriminalize etmeye amaçlamıştır. Özellikle son iki ay içerisinde 50’yi aşkın Kürt gencin evi Alman polisleri tarafından basılmış, gençlere baskı yapılmıştır. 11 Kürt siyasetçiyi de düşüncelerinden veya siyasi faaliyetlerinden dolayı tutuklamıştır. Bu politika ve uygulamalara karşı, başta Kürt halkı olmak üzere, devrimci, demokrat ve dostları eyleme katılmaya çağırıyoruz” dedi.

Eylem, Federal Almanya Büyükelçiliğinin önün, 28 Rue Marbeau, 75116 yapılacak. Metroyla gidecek olanlar için 1 ve RER C, Porte Maillot durağı.