ÇAGRI! BASINA VE KAMUOYUNA

259

Kürt halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik tecrit uygulaması her türlü ahlaki ve hukuki sınırları aşmış bulunuyor.

11 Eylül 2016 tarihinden bugüne kadar Halk Önderi Öcalan’dan hiçbir şekilde haber alamamaktayız. Sağlığı ve hatta yaşamı konusunda kaygılıyız. Bu konuda sadece Türk Devletini değil, tecrit sisteminde sorumluluğu bulunan Avrupa Devletlerinin de sessizliğini, kayıtsızlığını ve bu durumu yok saymalarını ret ediyoruz.

Sayın Öcalan’ın İmralı’da mutlak bir tecride tabi tutulmasıyla Kürt halkına yönelik saldırı ve katliamların artması birbirine bağlıdır. Tecrit ile birlikte Kürdistan’ın pek çok kentine yönelik imha saldırıları gerçekleştirilmiş, ağır silahlarla ülkemizin tarihi ve doğası tahrip edilmiş, gençlerimiz bodrumlarda yakılmış, analarımızın cansız bedenleri sokak ortalarında günlerce bekletilmiş, kadınlar katledilerek çırılçıplak teşhir edilmiş, çocuklarımızın küçük ölü bedenleri günlerce buzluklarda tutulmak zorunda kalınmıştır. Tüm bu vahşet, savaş ve şiddet siyaseti tecrit ile birlikte yürütülerek gerçekleştirilmektedir. Aynı şekilde Efrin’de, etnik temizlik siyaseti yürütülmüş, bir kentin tarihi ve kültürel dokusu parçalanarak yıkımla, Türkleştirmeyle karşı karşıya bırakılmıştır. Türk devleti başlattığı tecritle halkımıza karşı  her yerde düşmanca, saldırgan ve imhayı esas alan bir siyaset yürütmektedir.

Kürt halk Önderi Öcalan’ın mutlak tecridi ve maruz kaldığı saldırılar karşısında CPT ve AİHM başta olmak üzere Avrupa kurumlarının rollerini oynamadıkları ortadadır. Hatta Türk devleti, bu kurumların sessizliğinden  güç almaktadır.

KCDK-E olarak temel talebimiz Önder Öcalan’ın özgürlüğüdür. Başka hiçbir şey, yaşanan haksızlığın, hukuksuzluğun ortadan kalkmasını sağlayamayacaktır. İmralı Sistemi lağvedilmeli ve Öcalan özgür olmalıdır. Öcalan’ın özgürlüğü, Kürt halkına karşı uygulanan ağır şiddet ve zulmün de son bulmasını sağlayacak, Kürdistan, Türkiye ve Ortadoğu’da barışçıl , demokratik ve özgürlükçü  çözümü mümkün kılacaktır.

Avrupa’nın tüm demokratik kurumlarını, şahsiyetlerini Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için yapacağımız 6 -18 Kasım süresince gerçekleştirilecek eylemlere destek vermeye ve aktif katılmaya çağırıyoruz. Halkımızı ve dostlarını da sürdürülen mücadeleyi yükseltmeye, Reber Öcalan özgür kalana kadar eylemleri kesintisiz sürdürmeye çağırıyoruz.

6 ile 18 Kasım arasında Avrupa Konseyi, CPT ve AIHM önünde  (Avenue de I`Europe 67000 Strasbourg) süresiz ve kesintisiz bir eylem süreci başlatılacaktır. Bu konuda herkes seferberlik ruhu ile çalışmalı şimdiden Kürdistan halkının ve dostlarının katılımı için yoğun bir çalışma yapılmalıdır. Eylem her sabah saat 10:00 ile 17:00 arasında gerçekleştirilecektir.

KCDK-E Eş Başkanlık Divanı
29 Ekim 2018 / Belçika