Büyük nöbet 19 Haziran’da başladı

1410

“Başkan Apo’nun özgürlüğü için Nöbetteyiz” eyleminin 4. yılında, Strasbourg’ta 19-25 Haziran tarihleri arasında bir haftalık ‘Özel Nöbet’ eylemi organize ediliyor. 23 Haziran’da ise HDP’li vekillerin de katılacağı kitlesel basın açıklaması yapılacak.

Avrupa Demokratik Kürt Toplum Konseyi (KCDK-E),  Avrupa’daki tüm Demokratik Kürt Toplum Merkezleri (DKTM) ve Kürdistani kurum temsilcilerini, 19-25 Haziran tarihleri arasında Fransa’nın Strasbourg kentinde Öcalan’a Özgürlük Nöbet Eylemi’ni başlattı. KCDK-E tarafından “Başkan Apo’nun özgürlüğü için Nöbetteyiz” adıyla yapılan yazılı açıklamada, 23 Haziran günü de HDPli vekiller, yabancı ve Türkiyeli Kürt dostlarının katılacağı bir kitlesel basın açıklamasının yapılacağı belirtildi. Açıklamada tüm Kürdistanlı, yurtsever, demokrat, aydınlar, gençler ve kadınlar eyleme davet edildi.

Tecritle barışı boşa çıkardı

Türk devletini Kürt halkına karşı bir soykırım planını devreye koyduğunun belirtildiği açıklamada “Türk devleti, esas olarak soykırım politikasını, Kürt halkının Önderi Sayın Abdullah Öcalan’a karşı geliştirdiği katı tecrit uygulamasıyla başlamıştır. Önder Apo’yu tecrit etmekle birçok şeyi gerçekleştirebileceğini düşünen Türk devleti, bu nedenle bir yıldan fazladır İmralı’daki tecriti gün geçtikçe ağırlaştırıyor. Tecridi, Kürt halkına ve Özgürlük Hareketi’ne karşı bir şantaj aracı olarak kullanan Erdoğan ve AKP hem barış sürecini boşa çıkartmış, hem çok kanlı bir savaşın önünü sonuna kadar açmış, hem de Önder Apo’nun İmaralı’daki tecridini derinleştirmiştir” ifadesine yer verildi.

23’ünde vekillerle kitlesel açıklama

Öcalan’a yaklaşımın, Kürt halkına yaklaşım ile eşdeğer olduğunun kaydedildiği açıklamada tecridin savaşın, sonu gelmeyen bir çatışmanın yoğunlaşarak devam etmesi anlamına geldiği ifade edildi. “Başkan Apo’nun özgürlüğü daha fazla mücadele, daha fazla eylem, daha fazla hareket ve etkinlik ile ancak mümkün olacağı tartışılmazdır. Demokratik Özerklik’in başarısı, Cizre, Sur, Silopi, Şırnak ve Kürdistan’nın diğer alanlarında her gün biraz daha büyüyerek yükselen mücadelenin kesin zaferi hiç kuşkusuz ki Başkan Apo’nun özgürlüğüne bağlıdır” diyen KCDK-E açıklamasını şu çağrıyla sonlandırdı: “‘Başkan Apo’nun özgürlüğü için Nöbetteyiz’ eyleminin 4. yılında, Strasbourg’ta KCDK-E ve Demokratik Kürt Toplum Merkezleri ile tüm kurum temsilcilerinin, 19-25 Haziran tarihleri arasında katılacakları bir haftalık ‘Özel Nöbet’ eylemine, yine 23 Haziran 2016 tarihinde HDP’li vekillerin, yabancı ve Türkiyeli dostlarımızın katılacağı kitlesel basın açıklamasına tüm Kürdistanlıları, yurtseverleri, demokrat ve aydınları, gençleri, kadınları, kısacası Başkan Apo’nun özgürlüğünden yana olan herkesi katılma çağrısında bulunuyoruz.”