Brüksel’de protesto: Faşizm yenilmeye mahkumdur

1059

HDP’li vekillere yönelik tutuklamalar Belçika’nın başkenti Brüksel’de TJK-E’nin çağrısı ile Kürtler ve dostları tarafından ikinci gününde de protesto edildi.

Cuma günü Avrupa Parlamentosu önünde yapılan eylemin ardından, Cumartesi günü öğleden sonra da yüzlerce kişi merkez tren garı önünde bir araya geldi.

Eyleme Amazigh (Berberi) halkı ve Belçikalı bazı sol gruplar da destek verdi. Eylemde, PKK, KCK, KODAR, PJAK ve PYD bayrakları taşınırken, Erdoğan faşizmine tepki gösteren pankartlar açıldı.

Protesto eylemi saat 13.00 ile 15.30 arasında gerçekleşti. Eyleme HDP’li vekiller Tuba Hezer ile Faysal Sarıyıldız da katıldı. Tuğba Hezer yaptığı konuşmada, Türkiye’de darbe ve faşizmin derinleştirildiğini söyledi. Aralarında HDP Eş Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın da bulunduğu vekillerin tutuklanmasını “haydutluk” olarak değerlendiren Hezer, “HDP’nin ortaya koyduğu değerlere ve milyonların iradesine” saldırı olduğunu kaydetti.

Mücadelelerini haklılığına vurgu yapan Hezer, “Bu mücadele haklı, onurlu bir mücadeledir. Bizi güçlü kılan bu mücadelenin haklı oluşudur” dedi. Hezer, “Faşizm yenilmeye mahkumdur” diye ekledi.

Faysal Sarıyıldız da kitleye hitaben konuştu. Sarıyıldız, egemenlerin her zaman korktuklarını ifade ederken, “Korkuları arttıkça, ahlaksızlaşıyorlar, tüm değerlere saldırıyorlar” dedi.

Kürdistan’da işlenen insanlığa karşı suçlara dikkat çeken Sarıyıldız’ın sözleri “Şehit namirin” ve “Faşist Erdoğan” sloganları ile sık sık kesildi.  Sarıyıldız, “Erdoğan’a teslim olmayacağız” vurgusunda bulundu.

Pazartesi ve Salı günü de Brüksel’de oturma eylemleri yapılacak. Avrupa Parlamentosu yakınında yapılacak oturma eylemlerine, HDP’li vekillerin de katılması bekleniyor.