Brüksel’de Kürtler ve Avrupalı parlamenterlerden HDP’ye destek

1571

Başkent Brüksel’de Kürtler ve Avrupalı parlamenterler, HDP’ye destek verirken, AKP/Saray’ın siyasi soykırımını protesto etti.

 

Kürt halkı ve HDP’ye dönük siyasi soykırıma karşı, Belçika’nın başkenti Brüksel’de bulunan Avrupa Parlamentosu Komisyonu binasının önündeki çadır eylemi, ikinci gününde sürüyor.

Sürgünde bulunan HDP milletvekilleri  Faysal Sarıyıldız, Tuba Hezer, eski Van milletvekilleri Özdal Üçer, Kemal Aktaş, Kongra Gel Eş Başkanı Remzi Kartal, KCK Yürütme Konseyi üyesi Zübeyir Aydar, Benelux Parlamento Üyesi Mark Hendrix, Avrupa Parlamentosu Üyesi Costas Mavriche, Avrupa Parlamentosu Üyesi Julie Word, AABF Eş Başkanı Fatma Biçici, Gazeteci-Yazar Doğan Özgüden ve Suat Bozkuş’un da aralarında bulunduğu çok sayıda kişi katıldı.

SARIYILDIZ: ERDOĞAN HİTLER, MUSSOLİNİ GİBİ

Schuman Meydanı’nda yapılan basın açıklamasında HDP adına konuşan Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, partisinin üzerindeki baskılara değinerek, yaşananların faşist bir rejimin siyasi soykırım uygulamaları olduğunu söyledi. Sarıyıldız, şunları ifade etti:

“Şu anda Meclis’in üçüncü büyük partisinin eş başkanları dahil 12 milletvekili tutukludur. Partimizin kapıları kırılmış, genel merkezimiz basılıp zorla gözaltılar yapılmıştır. Bu siyasi bir soykırımdır. Türkiye parlamentosunda, dev harflerle yazılı olan ‘Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ ilkesi bir kez daha ayaklar altına alınmıştır. Türkiye’de bugün egemenlik kayıtsız şartsız millette değil. Halklara ve temsilcilerine karşı zulüm ve faşizan politikaları uygulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP iktidarındadır. Türkiye’de tek sesli, tek görüşlü, tek liderli bir rejim inşasının önündeki en büyük siyasal hareket olan HDP, şiddet ve baskıyla tasfiye edilmek isteniliyor.”

Erdoğan’ı Hitler’e benzeten Sarıyıldız, “Erdoğan’ın talimatıyla hazırlanan Kanun Hükmünde Kararnameler, Hitler’in 28 Şubat 1933 tarihinde çıkardığı kararnameye benziyor. HDP milletvekilleri ve belediye eş başkanları rehin alınmakta ve muhalif medyanın sesi susturulmaktadır. Bir gece binlerce kamu emekçisi ve akademisyen ihraç edilmektedir. Türkiye Hitler’in Almanyası’na, Franco İspanyası’na ve Mussolini İtalyası’na dönüşmektedir” şeklinde konuştu.

HENDRİX: YAPILANLAR FAŞİZMDİR

Benelux Parlamento Üyesi Mark Hendrix de HDP’ye dönük saldırılara dikkati çekerek, “Bu, Türkiye’nin büyük bir ayıbıdır. Türkiye’de yaşananlar hiçbir kural ve ahlaka sığmıyor. Yapılanlar bir faşizmdir. Bu tanımlamayı kullandığım için utanıyorum. HDP ile dayanışma içerisinde olduğumu buradan belirtmek istiyorum” diye konuştu.

MAVRİCHE: HDP TÜM EZİLENLER İÇİN MÜCADELE VERİYOR

Avrupa Parlamentosu Üyesi Costas Mavriche ise HDP’nin mücadelesini Hitler ve Mussolini rejimlerine karşı mücadele eden hareketlere benzeterek, “HDP bugün faşizme karşı insanlık mücadelesi yürütüyor. HDP sadece Kürtlerin değil, Alevilerin, Asuri-Süryanilerin, Türklerin olmak üzere bütün ezilenlerin mücadelesini veriyor. Yaşasın Kürdistan” ifadelerini kullandı.

WORD: TÜRK DEVLETİ YAŞANANLARIN BİLİNMESİNİ İSTEMİYOR

Avrupa Parlamentosu Üyesi Julie Word de Kürdistan’daki savaşa değinerek, Türk devletinin yaşananların kimse tarafından bilinmesini istemediğini ve bunun için baskılar uyguladığını söyledi.

BİÇİCİ: HERKES SOKAKLARA ÇIKMALI

AABF Eş Başkanı Fatma Biçici ise Türkiye’nin iç savaşa sürüklendiğini vurgulayarak, “Cumhuriyet gazetesi, HDP eş başkanları ve milletvekillerinin tutuklanması bunu gösteriyor. Herkesin buna karşı sokaklara çıkıp mücadele etmesi gerekiyor” dedi.