Brüksel’de Kürdistan’a ilgi büyük

834
ANF Images
Brüksel Kürdistan Kültür Haftası, 2’nci gününde. Avrupa Parlamentosu’nda Kürt Kültürünün üzerinde yapılan konferans ile başlayan etkinlik, dans gösterisi ve konserlerle devam etti.

Belçika’nın başkenti Brüksel’de ilki 2014 yılında yapılan Kürdistan Kültür Haftası’nın 4’üncüsü bu yıl yapılıyor. Belçika Kürt Enstitüsü, KNK, NAV-BEL, Belçika Ermeni Ulusal Komitesi gibi kurumların organize ettiği Kürdistan Kültür Haftası, Brüksel Belediyesi’nin katkılarıyla gerçekleşiyor. Brüksel’deki Grande Place yakınındaki İspanya Meydanı’nda (Place d’Espagne) bir hafta boyunca Kürt kültürünü yansıtan “Kürt köyü”, “sinema”, “fotoğraf sergisi” gibi etkinliklerin yanı sıra konserler ve seminerler düzenlenecek. Etkinlik,1 Ekim’e kadar sürüyor.

Belçikalı birçok siyasetçinin de katıldığı bir resepsiyon ile başlayan Kürdistan Kültür Haftası, dün de Avrupa Parlamentosu’nda Kürt kültürü üzerine yapılan konferans ile devam etti. Sabah saatlerinde yapılan konferansın ardından etkinliğin ikinci gününde, geleneksel düğün alayının töreni yapıldı. Brüksel’in Bourse Meydanı’nda toplanan Kürtler, giydikleri ulusal kıyafetler ile davul-zurna eşliğinde kent merkezinden yaklaşık bir saatlik bir yürüyüş gerçekleştirerek, Kürt köyünün kurulduğu İspanya Meydanı’na geldi.

TARİHİ ESERLER SELGİLENİYOR

Yüzlerce metrekare üzerinde kurulan Kürt köyünde Kürdistan’daki tarihi miraslar sergilenerek, Brüksellilerin yanı sıra turistlere Kürt kültürü ve tarihi hakkında bilgiler veriliyor. Sanatçı Amele tarafından kurulan köyde, Amed Surları, Hasankeyf, Laleş, İshak Paşa Sarayı olmak üzere onlarca tarihi eserin yanı sıra Kürtlerin günlük yaşamından kesitler sunuluyor. Köyde kurulan farklı farklı stantlarla bölgede bulunan turistlere bilgi verilirken, özellikle çocuklara yönelik çok sayıda da etkinlikler düzenleniyor.

Brükselliler ve turistlerin yoğun ilgi gösterdiği Kürdistan Kültür Haftası’nın bugünkü bölümünde ise Sanatçı Serhedo’nun sahne almasının yanı sıra yerel gruplar, tiyatro, halk dansları, çocuk aktiviteleri ve film gösterimi olacak.

‘KÜRDİSTAN’IN ZENGİNLİKLERİNİ BELÇİKA İLE TANIŞTIRIYORUZ’

Tertip Komitesi Üyesi Margot Caisser, bu yıl etkinliğin dördüncüsünü düzenlediklerini hatırlatarak, “Bu etkinliğin amacı; Kürdistan’da olan kültürel zenginlikleri Belçika’da yaşayan insanlara ulaştırmaktır. Bu hafta çerçevesinde müzik, sinema, konferans, tiyatro, fotoğraf sergisi olmak üzere birçok kültürel etkinlik olacaktır. Brüksel’de yaşayan farklı kesimlere çağrımız; bu hafta sonu etkinliklere katılmalarıdır” dedi.