Britanya’daki Kürt Halk Meclisi kongresi yapıldı

566

Britanya Kürt Halk Meclisi beş yüz delegenin katılımıyla 11’inci olağan kongresini yaptı.

Birleşik Krallık’ta çalışma yürüten Kürt kurumlarının en üst örgütlenmesi olan Britanya Kürt Halk Meclisi 11’inci olağan kongresini gerçekleştirdi ve yeni Eş başkanlarını seçti. Kongrede ayrıca meclisin ismi Londra Demokratik Kürt Halk Meclisi olarak değiştirildi. Yapılan seçimlerde, meclis eş başkanlığına Devrim Has ve Dr. İbrahim Yahli seçildi.

Harringay’de bulunan Kürt Toplum Merkezi’nde yapılan kongreye beş yüz civarında meclis üyesi ve kurum temsilcileri katıldı. Devrim şehitleri anısına yapılan bir dakikalık saygı duruşundan sonra yapılan divan kurulu seçimi ile kongre başladı.

Kürdistan, Türkiye ve dünyada yaşanan son siyasal gelişmelerin tartışıldığı gündemde katılımcılar görüşlerini belirtti. Yapılan tartışmaların merkezinde Türkiye ve Rojava ekseninde yaşanan gelişmeler ve Türk devletinin Kürtlere yönelik saldırıları vardı.

Siyasal süreç tartışmalarının ardından Meclisin bir yıllık faaliyet ve mali raporu Eş Başkan Evrim Yılmaz tarafından okundu. Bir yıllık çalışmaların değerlendirildiği raporda yaşanan eksikliklere geniş vurgu yapılırken, önümüzdeki dönem için çözüm önerileri yapıldı. Raporların delegeler tarafından oylanmasından sonra seçim gündemine geçildi.

5 kişilik seçim kurulu oluşturulduktan sonra listeler hazırlanarak seçime gidildi. Eş Başkanlık için iki adayın yarıştığı seçimde toplamda 280 delege oy kullandı. Seçim sonucunda Dr. İbrahim Yahli delegelerin 192’sinin oyunu alarak yeni eş başkan seçildi. Önceki gün kongresini gerçekleştiren Roj Kadın Meclisi’nin seçtiği Devrim Has da Kürt Halk Meclisi Eş Başkanı olarak görev yapacak. Yapılan seçimlerde ayrıca 55 kişilik meclis üyeleri de seçimle belirlendi.

Oy sayımının akşam geç saatlere kadar devam ettiği kongrede, sonuçların açıklanmasından sonra Londra Demokratik Kürt Halk Meclisi yeni eş başkanları katılımlarından dolayı delegelere teşekkür ederek, çalışmalara tüm hızıyla devam edeceklerini belirttiler.