Britanya’da kadınlar Zilan Festivali’ne

1826

Her yıl geleneksel olarak düzenlenen Britanya 13. Zilan Kadın Festivali hazırlık çalışmaları tamamlandı. Roj Kadın Meclisi tarafından organize edilen Zilan Kadın Festivali 25 Haziran’da başlayıp iki gün sürecek. Festivali organize eden Roj Kadın Meclisi Londra’da yaşayan tüm kadınları festivale katılmaya davet etti.

‘Özerk alanlarda özgürlük mücadelemizi büyütüyoruz’ şiarıyla yapılacak olan festivalde panel, film gösterimi, konser, atölyeler, kermes vb etkinlikler yer alacak.
Festival hazırlık komitesi temsilcileri Rojava’dan Şengal’e ve Bakur’a uzanan direniş çizgisini sahiplenmek ve kadın iradesinin yenilmezliğini Britanya’da göstermek için, tüm kadınları yarın ve Pazar günü gerçekleştirilecek festivale katılmaya çağırdı.
13’üncüsü Londra’da düzenlenecek Zilan Kadın Festivali yarın. 25 ve 26 Haziran tarihlerinde yapılacak festival, öz savunma ve örgütlülük temasıyla gerçekleştiriliyor. Britanya’da yaşayan tüm kadınların farklılıklarını, talep ve hedeflerini yansıtmayı hedefleyen festivale Roj Kadın Meclisi Hazırlık Komitesi’nden çağrı geldi. Festivalin hazırlık kapsamına ve kadın direnişine layık bir katılım beklediklerini ifade eden kadınlar, erkek egemen sisteme karşı mücadele eden tüm kadınları 25 ve 26 Haziran’da buluşmaya çağırdı.

Türkan Budak (Roj Kadın Meclisi eş-sözcüsü): Roj Kadın Meclisi olarak bu yıl 13.sünü düzenleyeceğimiz Zilan Kadın Festivali kadın özgürlük mücadelesinin yarattığı direniş kültürünün renkli, dinamik ve bir o kadar ince islenmiş tüm ürünleri ile   dile gelecek. Zilan Kadın Festivali her yıl umudumuzu, ısrarımızı ve kararlılığımızı büyütüyor. Bu yıl Saraların, Sevelerin, direnişini büyüten tüm kadınların ruhuyla ‘Özerk alanlarda özgürlük mücadelemizi büyütüyoruz’ diyerek buluşacağız. Onların yaratmak istediği ve uğruna yaşamlarını adadıkları toplumsal inşanın özü anlatılacak.Sözlerimiz, ezgilerimiz, sloganlarımız direnişe odaklanacak. Sadece bir etkinlik değil bizimkisi, daha fazla güçlenmek için bir arada olacağız. Kürt kadınlarının erkek aklına meydan okuyuşu ve demokratik modernitenin bilimi olarak tanımlanan jineoloji ve kurduğu evrensel bağlar temalı çalışma yapacağız.

Zuhal Has (Festival Hazırlık Komitesi üyesi): 13 yıldır geleneksel olarak düzenlenen Zilan Kadın Festivali, aynı zamanda Kürt kadınının direniş geleneğinin akıcı şekilde sürdüğünün kanıtıdır. Festivalin bu yıl ki şiarı olan “Özerk alanlarda özgürlük mücadelesini yükseltelim”, her türlü gerici, barbar ve faşizan saldıralara yönelik öz savunma çizgisinin sahiplenilmesi çağrısıdır. Kürt kadınları Şengal’den Rojava’ya ve Bakur’a uzanan uluslararası kamuoyunun dahi hayranlıkla takip ettiği bir özgürlük mücadelesi yürütmedir. Bizler de Britanya’da yaşayan başta Kürdistanlı kadınlar olmak üzere, sol-sosyalist ve her kesimden kadınları Zîlan, Sara, Sêvê, Asya ve binlerce özgürlük tanrıçasının direniş geleneğini yükseltmeye çağırıyoruz.

Yıldız Çulcu (Festival Hazırlık Komitesi üyesi): Hangi millet, yaş ya da sınıf olursa olsun her kadın eril sistem içerisinde mağduriyet yaşamaktadır. Bu nedenle festivalimiz sadece Kürdistanlı değil, Britanya’da yaşayan her kesimden kadınların katılımını esas almaktadır. Kürdistan’da öz yönetim direnişlerini selamlama ve Silopi’de Ocak ayında katledilen üç Kürt kadın siyasetçinin mücadelesini yükseltmeyi hedefliyoruz. Özerk alanlardaki direniş ve özgürlük mücadelesinin ruhuna denk, bizler de bu coğrafyadan ses olmak istiyoruz.

Çiçek Danışır (Festival Hazırlık Komitesi üyesi): Kürdistan’da kirli bir savaş yürütülmekte. Savaşlarda en çok zarar görenlerin kadın ve çocuklar olduğu gerçekliğiyle, Kürdistanlı ve Britanyalı kadınlara, festivalimize görkemli bir şekilde katılıp AKP’nin Kürt halkı üzerindeki soykırım uygulamalarını boşa çıkarma ve onurlu bir barışa sahiplenme çağrısı yapıyoruz. Yine festival vesilesiyle bir kez daha Önderliksiz bir yaşamın kabul edilemez olduğunu vurgulamak ve özgürlüğü için mücadele edeceğimizi vurgulamak istiyoruz.

FESTİVAL PROGRAMI:
25 Haziran 2016, Cumartesi
Atölyeler (12:00-16:00)
* Jineoloji
* Demokratik Konfederalizm
* Çocuk Psikolojisi
* Toplumda kadına yönelik şiddet
Film Gösterimi (17:00-19:00)
Çocuklar için Aktiviteler (12:00 – 19:00)

***

26 Haziran 2016, Pazar
Kermes (12:00 – 19:00)
Çocuklar Oyunları (12:00 – 19:00)
Sinevizyon Gösterimi (14:00-14:30)
Panel:HDP Şırnak Milletvekili Leyla Birlik (15:00-16:00)
Halk Oyunları Gösterisi (16:00-16:30)
Müzik (16:30-19:00)
* Ayşegül
* Zeynep
* Sipan Xelat

Yer: Kürt Toplum Merkezi
1 Portland Gardens, Londra N4 1HU