Britanya Kürt Halk Meclisi kuruldu

635
ANF Images

Britanya Kürt Halk Meclisi kongre düzenleyerek kuruluşunu ilan etti. Kongreye ilişkin, “Tüm alanlarda öz savunma bilinci ile öz yönetimlerimizi genişleterek daha güçlü, örgütlü ve ahlaki-politik toplumu yaratmak hedeflerimiz arasındadır” mesajı verildi.

İngiltere’nin Nottingham bölgesinde düzenlenen kongreye Reading, Nottingham, Hull, Brighton, Doncaster, Liverpool, Manchester, Londra, Birgmingham gibi kentlerden toplam 11 bölgeden 170’in üzerinde delege ve davetli katıldı. Saygı duruşu, divan oluşumu ve siyasal gündem değerlendirmesinin ardından Londra Kürt Halk Meclisi tarafından hazırlanan Britanya geneline ait 2016 Mayıs-2017 Mayıs faaliyet raporu okundu ve tartışmalara geçildi. Konuşmalarda örgütlenme alanında yaşanan sorunlar ele alınırken; Britanya genelinde geçtiğimiz yıl oluşturulan meclis, komün ve kadın meclislerinin çalışmalarının başarılı bulunduğu kaydedildi. Örgütlülüğün büyütülmesi için ne tür çalışmalar yapılması gerektiğine ilişkin delegelerden görüşler alındı. Kürtçenin daha yaygın ve etkin kullanılmasının önemine de vurgu yapıldı.

Britanya Kürt Halk Meclisi’nin eş başkanları ile disiplin ve denetleme kurulu da seçildi. Britanya Halk Meclisi Eşbaşkanlığı’na Londra bölgesinden Evrim Yılmaz ile Nottingham bölgesinden Alican Erkol seçilirken, 3’ü asıl 2 yedek olmak üzere beşer kişilik disiplin ve denetleme kurulu da delegelerce göreve getirildi.

‘ÖZ SAVUNMA BİLİNCİYLE ÖZ YÖNETİMLERİMİZİ GELİŞTİRECEĞİZ’

Kongre ardından konuşan Britanya Kürt Halk Meclisi Eş Başkanı Evrim Yılmaz, “5 yeni meclis, 2 komün ve 1 komite ilanı yapıldı. Mevcut var olan 3 meclisimiz güçlendirilerek kongresi yapıldı. Londra merkez olmaktan çıkıp kendi meclisini ilan etti. Alanlarda ciddi bir hareketlilik ve örgütlenme ile bu düzeye geldik ve ülke meclis kongremizi ilan ettik. Asıl iş bundan sonra başlıyor” dedi.

“Önderliğimizin geliştirmiş olduğu demokratik ulus, kadın özgürlükçü ve ekolojik paradigma doğrultusunda özgür kadın kimliği ile demokratik konfederal sistemin inşasını Britanya’da hedefledik” diyen Yılmaz şöyle devam etti: “Buna da bu kuruluş kongremizle girdik. Tüm alanlarda öz savunma bilinci ile öz yönetimlerimizi genişleterek daha güçlü, örgütlü ve ahlaki-politik toplumu yaratmak hedeflerimiz arasındadır. Britanya artık daha güçlü ve örgütlü bir toplum olma yolunda ilerliyor. Bu doğrultuda emeği geçen tüm arkadaşlarımız ve meclislerimizin başarısı halkımızın, şehitlerimizin ve hareketimizin başarısı olacaktır. Eş başkanlık sistemi ile özgür eş yaşamı ve kadın özgürlükçü paradigmamızı topluma yayma kadın örgütlülüğü öncülüğünde inşa edilecektir. Ataerkil zihniyette dönüşüm pratik uygulamalarla olacaktır. Bunun yolu eş başkanlık sisteminin ve meclislerimizin kurumlaşmasından geçecektir.”