Bremen’da Şengal katliamı protesto edildi

729

Almanya’nın Bremen şehrinde Şengal katliamını protesto amacıyla bir yürüyüş gerçekleştirildi.

Almanya’nın Bremen şehrinde Şengal katliamını kınamak amacıyla KCDK-E’nin çağrısıyla düzenlenen kitlesel bir yürüyüş yapıldı. Yürüyüşe Bremen ve çevresinde yaşayan çok sayıda Kürdistanlı katıldı.

Wall Ziegenmarkt meydanında başlayan yürüyüş Bremen parlamentosu yakınlarında düzenlenen mitingle son buldu. Yürüyüşte sık sık “Bijî Berxwedana Şengal”, “Bijî Berxwedana Rojava” ‘’Bê Serok Jiyan Nabe” sloganları atıldı.

Şengal şehitleri için saygı duruşuyla başlayan miting, NAV-YEK Federasyon Başkanı Zerdeşt Günay’ın konuşmasıyla devam etti. “Şengal’in yarası daha sarılmadı. Şengal’in yarasını saracak olan yine Êzidî halkıdır’’ diyen Günay şöyle devam etti: Katliam ve soykırımların önüne geçmek istiyorsak birlik ve beraberliğimizi güçlendirerek basit hesapların peşinde olmayalım. Katliamda bizleri yalnız bırakan insanlarımızın adımıza konuşmaya hakları olmadıkları gibi, topraklarımıza da yaşamaya hakları yoktur.”

Kuzey Almanya NAV-DEM adına konuşan Sait Bilgin ise bir grup gerillaların Şengal’de binlerce insanı kurtardığını hatırlattı.

Demokratik İslam Kongresi temsilcisi Melle Eşref de yaptığı konuşmada Şengal´deki katliamı yapan IŞİD barbarlarının yanı sıra, bu katliama sessiz kalarak adeta onaylayan zihniyetleri de kınadıklarını söyledi.

Mitingde Bremen Eyaleti Sol Parti Milletvekili Doris Achelwilm de bir konuşma yaparak, Kürt halkının haklı mücadelesinin yanında olduklarını belirtti.