Bonn’da polis engellemesine rağmen eylem

433

Almanya’nın Bonn şehrinde Türk devletinin Afrin’e uyguladığı ambargoyu protesto eden Kürtler, Alman polisinin engellemelerine rağmen eylemlerini gerçekleştirdi.

Bonn şehir merkezinde bir araya gelen Kürt eylemcileri abluka altına alan Alman polisi yasal yürüyüşü terörize etmek istedi. Polis, gösteri için getirilen yasakların kitleye okunmasını isterken eylemciler buna karşı çıktı. Eylemciler Kürtlerin de her halk gibi gösteri ve yürüyüş düzenleme hakkına sahip olduğunu ve yasakların okunmasına kesinlikle müsaade etmeyeceklerini vurguladı.

Eylemde sık sık “Biji Serok Apo”, “Bı can bi xwin em bi trene ey Serok!” “Katil Erdoğan”, “Yaşasın İnternasyonal Dayanışmamız” sloganları atıldı.

Eylemde konuşan PYD-Bonn temsilcilerinden Şéx Xelef “Bütün prosedürlerin yerine getirilmesine rağmen Almanya sırf Erdoğan’ı memnun etmek için polis devleti yasaklarıyla Kürtlere sınırlamalar getirmekte, değerlerine saldırmaktadır. Her halk gibi değerlerimizi savunmak, toplantı ve gösteri hakkımızı kullanmak bir demokratik -hukuk devletinde bizim de hakkımızdır. Bizler şimdi, yarın Afrin’e olacak Türk Devleti işgali ile akacak kanı önlemek, dünya kamuoyunu duyarlılığa davet etmek için burdayız. Etkili olabilmek için daha büyük kalabalıklarla alanlarda olmak zorundayız. O nedenle herkesi katılmaya çağırıyorum” dedi.

PYD-Bonn Yönetimi’nden Celal Afrin de “Yarın diktatör Erdoğan’ın işgali orduları Afrin’de Kürt kadınları, çocukları, yaşlı ve gençlerinin kanını dökerlerse, burada Erdoğan kadar Alman Devleti’nin de payı olacaktır. Biz Kürtler Alman Devleti’ni de Erdoğan’ın suç ortağı olarak göreceğiz” dedi.

Konuşma ve sloganlardan sonra kitle dağıldı.