Bonn ve Luzern’de anmalar

1236

Almanya’nın Bonn ve İsviçre’nin Luzern şehirlerinde Zeynep Kınacı ve Reqqa’da şehit düşen savaşçıların anmaları yapıldı.

BONN

Zeynep Kınacı’nın (Zilan) Dersim’de gerçekleştirdiği fedai eylemin 21’inci yıldönümünde Almanya’nın Bonn Kenti’nde bir anma yapıldı.

Bonn Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nde yapılan anma saygı duruşu ile başladı.

Anmada konuşan Sara Kadın Meclisi temsilcisi, tarihi olarak Şeyh Said ve arkadaşlarının da idamılarına denk gelen bugünü hatırlatarak şehitleri andı. Kürdistan Özgürlük mücadelesinde şehitlerin belirgin bir rolü olduğunu hatırlatan temsilci, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın “Onlar benim de komutanlarım” sözleriyle bu önemi vurguladığını belirtti.

Anmada daha sonra Kınacı’nın geride bıraktığı mektubu okundu. Anmada Zeynep Kınacı ve geçtiğimiz Nisan ayı içinde şehit düşen YJA-STAR komutanları Nalin Muş ve Helin Dersim anılarına hazırlanan sinevizyon gösterimi yapıldı.

Anmada konuşan şehit anası Rojavalı Dayak Fewzi de ßehitlerin bıraktığı değerlere Kürt Halkı’nın daha güçlü sahip çıkması yönünde çağrı yaptı.

LUZERN

İsviçre’nin Luzern kentinde Arin Mirkan Kadın Meclisi ve PYD öncülüğünde Zeynep Kınacı (Zilan) ve Reqqa’da şehit düşen 3 savaşçının anması düzenlendi.

Zeynep Kınacı, YJA Star Komutanları Helin Dersim, Nalin Muş ile Raqqa’da şehit düşen Yaser, Adhem ve Agir Urmiye için düzenlenen anma Luzern Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nde yapıldı.

Çok sayıda kişinin katıldığı anma saygı duruşu ile başladı. Şehitler bağlılık konuşmalarının yapıldığı anmada, Reqqa’da şehit düşen savaşçıların aileleri telefon ile katıldı. Duygusal anların yaşandığı anmada, sinevizyon gösterimi yapıldı.

Anma sloganlarla son buldu.