Binlerce kişi Öcalan’ın özgürlüğü için yürüdü

676
Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik yapılan uluslararası komplonun 19’uncu yıldönümünde komplocu güçler; Almanya, Fransa, Avusturya ve Danimarka olmak üzere birçok ülkede yapılan gösterilerle protesto edildi.

İmralı Adası’nda 19 yıldır tecrit altında tutulan ve son iki yıldır da kendisinden hiçbir şekilde haber alınamayan Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik 9 Ekim 1998 yılında yapılan uluslararası komplo dünyanın birçok merkezinde yapılan yürüyüş ve gösterilerle protesto ediliyor. Bu amaçla Almanya’nın Düsseldorf, Berlin, Bremen, Kassel, Saarbrücken, Fransa’nın başkenti Paris, Avusturya’nın başkenti Viyana ve Danimarka’nın başkenti Kophenhag’ta düzenlenen gösterilerle Öcalan’a yönelik komplo kınanarak, özgürlüğü istendi.

Avrupa Kürt Kadın Hareketi(TJK-E) tarafından organize edilen gösterilere katılan binlerce kişi, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın posterlerinin yanı sıra, uluslararası komployu kınayan pankartlar taşıdı ve “Bijî Serok Apo” sloganları attı.

‘ALMANYA’DA BİNLERCE KİŞİ ÖCALAN İÇİN SOKAKLARDAYDI’

DÜSSELDORF

Protesto gösterilerinin en büyüklerinden biri Almanya’nın NRW eyaletinin başkenti Düsseldorf’ta gerçekleşti. Merkezi tren istasyonun önünde başlayan Kürtler, yaklaşık bir saat şehir merkezinde bir yürüyüş düzenledi. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın dev posterinin yanı sıra uluslararası komployu kınayan ve Öcalan’a özgürlük talebi içeren pankartların taşındığı yürüyüşte, sık sık “Bijî Serok Apo”, Bijî Rojava Devrimi”, “Kahrolsan Türk devleti ve AKP” sloganları atılarak, Öcalan’ın özgürlüğü istendi.

Protesto gösterisinde TJK-E adına bir konuşma yapan Yıldız Filmci, Abdullah Öcalan’ın 15 Şubat 1999 yılından bu yana İmralı Adası tek başına tutulduğunu son 2 yıldır da kendisinden hiçbir haber alınmadığını belirterek “Kürt kadınlar olmak üzere halk olarak kaygılıyız. Başkan Apo’nun yaşamına dair bilgi istiyoruz. Bu konuya ilişkin CPT ve Avrupa Konseyi’ne binlerce defa başvuruldu. Sorumlulukları yerine getirilmesi talep edildi ama hiçbir şekilde talebimiz yerine getirilmedi. Burada tekrar söylüyoruz Türkiye’ye baskı uygulanmalı ve Başkan Apo ile görüşme gerçeklemelidir. Başkan Apo hepimizin idaresidir” dedi.

KCDK-E Eşbaşkanı Yüksel Koç ise 19’ncü yılında dünyanın birçok merkezinde Kürtler uluslararası komployu kınadıklarını belirterek, “Biz tekrar komplocuları kınıyor, Başkan Apo’nun özgürlüğünü haykırıyoruz’ dedi. NAV-DEM Eşbaşkanı Ayten Kaplan da yaptığı konuşmada Öcalan’a yönelik komployu kınadıklarını söyledi.

AGİF adına konuşan Şafak İldan ise Erdoğan saray rejimine karşı Abdullah Öcalan’ın direniş içerisinde olduğunu vurgulayarak, düşünceleri bugün Ortadoğu halklarına önderlik yaptığının altını çizdi.

BERLİN

Almanya’nın başkenti Berlin’deki yürüyüşü de DEST-DAN Kadın Meclisi öncülük etti. Hermanplaz’da başlayan yürüyüş, Oranienplaz da son buldu. Öcalan’ın posterleri ve özgürlüğü talep eden pankartlarının taşındığı yürüyüşte yapılan konuşmalarda, tecrit kınayarak, sık sık sloganlar atıldı. Yürüyüşe birçok çevre de katılarak, dayanışmada bulundu.

BREMEN

Hamburg, Kiel ve çevre kentlerde yaşayan yüzlerce kişi de Bremen kentinde bir araya gelerek, bir gösteri düzenledi. Buradaki gösterilerinin adresi tren istasyonun önüydü.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın büyük bir posteri altında yürüyüşe geçen Kürtler, kent merkezinde bir süre yürüdükten sonra Eyalet Parlamentosu önüne gelerek, bir miting düzenlendi. Mitingde bir konuşma yapan Cizre Belediye Eş Başkanı Leyla İmret, Öcalan’ın üzerindeki tecridin insanlık suçu olduğunu belirterek “19 yıldır Sayın Öcalan’a işkence ve tecrit uygulanıyor. Ancak CPT sessiz kalıyor. Almanya ve AB, kendi çıkarları için Kürt halkına yönelik yapılan baskılardan dolayı sessiz kalıyor. AKP ve Türk devletiyle pazarlıklar yapıyorlar. Bu AB hukukuna ve özgürlüklerine ters düşüyor” dedi.

KASSEL

Kassel ve çevresinde yaşayan Kürdistanlılar ise Öcalan’a yönelik uluslararası komployu protesto etmek için Kassel kent merkezinde bir gösteri ile bir araya geldi. Kassel üniversitesi önünde bir araya gelen yüzlerce kişi, Öcalan’ın dev posterini açarak, yürüyüşe geçti. Kent merkezinde dolaşarak, Königsplatz’da bir miting düzenledi. Sık sık sloganlar atan göstericiler, komployu kınayan pankartlar açarak, bildiriler dağıttı. Gösteri burada yapılan konuşmaların ardından sona erdi.

SAARBRÜCKEN

Saarbrücken’de yaşayan Kürtler de Öcalan’a yönelik yapılan komployu protesto etmek için Europa Galeri’nin önünde bir araya gelerek, bir yürüyüş düzenledi. Kadınların katılımının yoğun olduğu yürüyüşte Öcalan, lehine sloganlar atılarak, komplo kınandı.  Yapılan yürüyüşten sonra St. Johanner Markt gelen Kürtler, bir miting gerçekleştirdi.

Burada bir konuşma yapan Saarbrücken Demokratik Kürt Toplum Merkezi Eşbaşkanı Oruç Dapar Türk Devletinin Kürtlere düşmanlık yaptığını söyledi. Dapar, Öcalan’ın Kürdistan, Türkiye ve Ortadoğu barışı için büyük bir şans olduğunu vurguladı.

HANNOVER

Hannover’de ise Kürtler, Alman polisinin Öcalan’ın posterini engelleme girişimine eylemlerini gerçekleştirdi. Alman polisinin tavrının kınandığı gösteride, Ronahi Kadın Meclisi adına yapılan konuşmada  şunlara vurgu yapıldı: “Önderliğimize yönelik bu komployu şiddetle kınıyorum. Alman polisi, ‘başkanın fotoğrafları yasak’ diyor. Biz hepimiz Abdullah Öcalan’ız. Biz yaşadıkça başkanımızın fotoğrafları yasaklanamaz. Öcalan ‘sız hayat bize haramdır. Onun özgürlüğü bizim özgürlüğümüzdür. Bugün Abdullah Öcalan’ın fikirleriyle Arapların çocukları DAİŞ’in ellerinden kurtarılıyor. Alman polisi bizi bırakıp Erdoğan ile ilgilensin. İnsanları katleden, kentleri yerle bir eden Erdoğan’dır.”

DKTM Eşbaşkanı Ciwan Çewlik ise Avrupalı devletlerinin tavrını eleştirerek, Öcalan’ın özgürlüğünü talep etti. Êzidî Federasyonu sözcüsü Yılmaz Kaba da, Alman polisinin tavrını eleştirerek, bu uymamaların Türk devleti ve Erdoğan’a hizmet ettiğini söyledi.

‘ÖCALAN SAHİPLENMELİ’

VİYANA

Avusturya’nın başkenti Viyana’da da yapılan gösteri ile Abdullah Öcalan’a yönelik uluslararası komplo protesto edildi. Opera binası önünde toplanan Kürtler, Öcalan’ın posterleri ve komployu kınayan pankartlar ile Türk Konsolosluğuna doğru yürüyüşe geçti.

Sık sık “Bijî Serok Apo”, “Öcalan’a Özgürlük Kürdistan”a statü sloganlarının atıldığı yürüyüş, Türk Konsolosluğun önüne gelindi. Burada bir konuşan Kürt siyasetçi Cuma Tak, komployu kınayarak, şunları söyledi:” Uluslararası sömürgeci güçlerin, komplosu başta önder Apo’nun İmralı’da gösterdiği direniş olmak üzere Kürt halkının direnişiyle boşa çıkartılmıştır. Tasfiye edilmek istenen özgürlük hareketi gün geçtikçe büyüdü.”

CPT VE BENZERİ KURUMLAR DEVREYE GİRMELİ’

KOPENHAG

Danimarka’daki Öcalan’a yönelik komplonun protesto gösterisi de başkent Kopenhag’ta gerçekleşti. Danimarka Seve Kadın Meclisinin öncülüğünde gerçekleşen eylem “Hebûna rêberti xwebûna me ye, be serok jiyan nabe” şiarıyla İsrael Plads’ta gerçekleşti. Buradan Kulvtorv’a kadar yürüyen göstericiler, bir miting organize etti. Burada Sosyalist Halk Partisi adına Serdal Benli, bir konuşma yaptı. Benli, Kürtlerin Ortadoğu’da yürüttükleri mücadelenin önemine dikkat çekerek, bu mücadeleyi sahiplenmek gerektiğini vurguladı. Seve Kadın Meclisi adına okunan bildiri de ise Öcalan’a yönelik komplo kınanarak, CPT ve benzeri kurumlarının devreye girmesi istendi.

‘HAYATIN HER ALANI EYLEM YERİ OLACAK’

PARİS

Fransa’nın başkenti Paris’teki eylemi de Fransa Kürt kadın hareketi (TJK-F) öncülüğünde yapıldı. Yüzlerce Kürdistanlı ve dostlardı Gar de Lest önünde bir araya gelerek, ” Öcalan’a Özgürlük Kürdistan’da Barış” pankartıyla yürüyüşe geçti. Yürüyüş boyunca Öcalan’a özgürlük sloganları atılarak, tecridi anlatan yüzlerce bildiri dağıtıldı. Yaklaşık 1 saatlik bir yürüyüşten sonra
Republiqe meydanına gelinerek, bir miting düzenlendi. Burada yapılan konuşmalarda, Öcalan’ın üzerindeki tecride değinerek, şunlara dikkat çekildi:” Komplo ile önderliğimiz şahsında Kürt özgürlük hareketini tasfiye etmek ve direnen Kürt halkını sindirmeyi amaçladılar ama başaramadılar. Bizler Kürt kadınları olarak diyoruz ki önderliğimiz bizim varlık sebebimizdir, önderliğimiz özgürleşinceye kadar bizim için hayatın her anı eylemlerle geçecektir.” Gösteri sık sık ” Öcalan’a özgürlük ” ve “Bê Serok Jiyan Na Be ” sloganları ile son buldu.

MARSİLYA

Marsilya’da da Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik uluslararası komployu protesto amacıyla 3 gündür Arin Mirkan Kadın Meclisi ve Marsilya TEV-ÇAND öncülüğünde Vieux-Port meydanına devam eden bilgilendirme standı yerine kitlesel bir gösteriye bıraktı. Dün Vieux-Port Meydanı’da bir araya gelen yüzlerce Kürdistanlı, Öcalan posterleri ve PKK bayrakları eşliğinde 9 Ekim komplosunu kınadı. Gösteri de sık sık ‘Bijî Serok Apo’ sloganı atıldı. Burada, Fransızca ve Kürtçe yapılan konuşmalarda şuna vurgu yapıldı: “Bugün Rojava’da halklar hayat buluyorsa bu başkan Apo’nun önerdiği model sayesindedir. Yani Demokratik Konfederalizm modeli. Bugün bu sistem nasıl Rojava Kantonlarına hayat vermiş ise aynı şekilde Rakka’ya ve Suriye’nin diğer bölgelerinde verecektir. Halklara yaşam nefesi olacaktır.”

DEN HAAG