Bielefeld, Hamburg ve Lyon’da yürüyüş

2486
ANF Images

Almanya’nın Bielefeld, Hamburg ve Fransa’nın Lyon kentinde 10 Aralık İnsan Hakları Günü vesilesiyle yürüyüşler düzenlendi. Yürüyüşlerde Öcalan’a uygulanan tecride dikkat çekildi.

BIELEFELD

Almanya’nın Bielefeld kentinde AKP / Saray’ın Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik uyguladığı tecrit protesto edildi.

Kürdistanlılar ve dostlarının katıldığı yürüyüşte Öcalan’ın özgürlüğüne yönelik sloganlar atıldı.

“Önderliğimize uzanan eller kırılacak”, “Önderliğimiz yaşamımızdır” sloganlarının atıldığı eylem kent merkezinde Almanca bildiri de okundu.

Yürüyüş HBF’de sona erdi.

HAMBURG

Almanya’nın Hamburg kentinde de 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü vesilesiyle bir miting düzenlendi.

Hamburg HBF önünde bir araya gelen kitle, bir miting düzenledi.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan başta olmak üzere, tüm siyasi tutsakların içinde bulunduğu koşullara dikkat çekilen eylemde, Rojbin Kadın Meclisi adına Sevahir Bayındır bir konuşma yaptı. Öcalan’ın Kürt halkının kırmızı çizgisi olduğunu söyleyen Bayındır, Öcalan’ın Kürt halkının iradesi olduğunu söyledi.

Eylem, NAV-DEM’in 10 Aralık için hazırladığı bildirinin okunması ardından sona erdi.

LYON

Fransa’nın Lyon kentinde kadın örgütleri, partiler, sendikaların da aralarında 28 kurum ve kuruluş tarafından “Türkiye ve Kürdistan’da kadınlar yalnız değildir” şiarı ile eylem organize edildi.

Lyon’daki Türk konsolosluğu önünde düzenlenen mitingde ise kadına karşı şiddet, baskı, cinayetler ve tutuklanan kadın gazeteciler, kadın yazarlar Aslı Erdoğan ile Necmiye Alpay’ın serbest bırakılması istendi.

Eylem sloganlarla sona erdi.