Biel ve Rennes’te Öcalan üzerindeki tecrit protesto edildi

1202

İsviçre’nin Biel kentinde Arin Mirkan Kadın Komünü’nün Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi protesto etmek için her çarşamba gerçekleştirdiği kesintisiz eylemler devam ediyor.

Zentralplatz’ta bir araya gelen Kürdistanlılar ve dostları Öcalan üzerindeki tecridi protesto etti. Öcalan’ın durumuna ilişkin İngilizce ve Almanca bildirilerin çocuklar tarafından dağıtılması İsviçrelilerce ilgiyle karşılandı.

Yapılan konuşmalarda tecridin sonlandırılması, Öcalan’ın durumuna ilişkin bir an önce bilgi alınması gerektiği dile getirildi. Strasbourg, Kürdistan ve Türk illerinde devam eden açlık grevleri selamlandı. Öcalan üzerindeki tecrit kaldırılana kadar her çarşamba günü eylemlerine kararlılıkla devam edecekleri belirtildi.

Eylem daha sonra atılan sloganlarla sonlandırıldı.

RENNES

Rennes’te de Öcalan üzerindeki tecridi protesto etmek için bir yürüyüş düzenlendi. Zin Kadın Derneği öncülüğünde gerçekleştirilen yürüyüşün ardından Place de la Mairie’de bir oturma eylemi yapıldı. Yaklaşık 50 kişinin katıldığı oturma eyleminde sık sık “Öcalan’a özgürlük”, “Be Serok Jiyan Na Be” sloganları atıldı. Eylemde Fransızca bildiriler de dağıtıldı.