Berlin’de Şengal yürüyüşü

302

Almanya’nın başketi Berlin’de Şengal katliamı protesto edildi. Eylemde, Türk devletinin Dersim’deki kirli oyunlarına da dikkat çekildi.

Almanya’nın başkenti Berlin’de Cumartesi günü Alexander Platz Rote Rathaus önünde toplanan Kürdistanlılar buradan yürüyüşe geçti. Êzidî Federasyonu NAVYEK ve Dersim Özgürlük İnisiyatifi tarafından organize edilen yürüyüşe çok sayıda kurum temsilcisi de katıldı.

Tarihi Brandenburger Tor kapısına kadar yaklaşık 2 km boyunca yürüyen kitle sık sık: ‘Bijî berxwedana gele Kurd, Bijî Berxwedana Şengal ve Dersim’de kirli oyunlara son, Dersim’de yeni soykırımlara izin vermeyeceğiz, Bijî serok Apo, Bijî Kurdistan’ sloganlarını haykırdı.

Yapılan konuşmalarda DAİŞ terörü kınandı ve Şengal’i DAİŞ’e teslim eden KDP de 73. Êzidî fermanının ortağı olarak protesto edildi.

Brandenburger Tor da Berlin polisi atılan sloganları ve çalınan müzikleri bahane ederek 3 Kürdistanlıyı gözaltına aldı. Arkadaşlarına yapılan keyfi gözaltıyı prootesto eden kitle, Brandeburger Tor kapısında bekledi. Gözaltına alınan Kürdistanlılar serbest bırakıldıktan sonra yürüyüş sona erdi.