Berlin’de protesto: Erdoğan da tarihin çöp sepetine atılacaktır

1205

Almanya’nın başkenti Berlin’de HDP’ye yapılan siyasi darbe ve Kürt halkına yönelik devlet terörü gerçekleştirilen bir yürüyüş ile protesto edildi.

“Sınırsız Saldırıya Sınırsız Direniş” şiarıyla Berlin Kürt Kadın kurumlarının başını çektiği protestolarda Berlin sokakları,  “Katil Erdoğan” ve “Faşizme Karşı Omuz Omuza” sloganlarıyla yankılanıyor.

Berlin’de Hermanplatz’da 1500’ü aşkın kişinin katılımıyla yapılan yürüyüşe Die Linke Alman Sol Parti milletvekillerinden Andej Hunko’nun yanı sıra Türk ve Alman devrimci demokratları da katıldı.

Berlin’de Kürtlerin ve Türklerin yoğun olarak yaşadığı Neuköln ve Kreutzberg semtlerini kapsayan yürüyüşte Almanca, Türkçe ve Kürtçe yapılan konuşmalarda AKP rejimi ve Tayip Erdoğan diktatörlüğünün kuzey Kürdistan ve Türkiye’deki faşizan uygulamaları anlatıldı.

Küçük İstanbul olarak da anılan Kreuzberg Merkezinde SKYB üyesi ve insan hakları aktivisti Kamber Erkoçak yaptığı konuşmada şunları belirtti: “Tayip Erdoğan faşizmi de çok geçmeden tarihin kirli çöplüğüne atılacaktır. Çünkü tarihte Almanya, İtalya ve Japonya faşizmleri de başaramadılar. İnsanlığa karşı işledikleri suçların ardından yine insanlık tarafından tarihin çöplüğüne atıldılar. Tayip Erdoğan ve AKP faşizminin de akıbeti farklı olmayacaktır.”

Eylem konuşmaların ardından sloganlarla sona erdi.