Berlin ve Hannover’de Öcalan’a özgürlük talep edildi

603

Almanya’nın başkenti Berlin’de Kürdistanlılar 1 Eylül kutlamalarına katıldı. Hannover’de ise “Öcalan’a Özgürlük” mitingi düzenlendi.

Almanya’nın başkenti Berlin’de 1 Eylül Dünya Barış Günü sendikalar, devrimci kurumlar ve barış örgütleri tarafından kitlesel bir mitingle kutlandı.

Brandenburger Tor da yapılan mitinge Kürtlerde NAV-DEM öncülüğünde ulusal sembolleri ve Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın posteri ve flamalarıyla katıldı.

Miting sırasında Alman polisi Kürt Kadın Hareketinin sembolünü gerekçe göstererek biri kadın 3 Kürdistanlıyı gözaltına aldı. Kürdistanlıların sembol ve renklerine karşı gösterilen tahammülsüzlük mitinge katılan kurum temsilcileri tarafından protesto edildi. Ve daha sonra göz altına alınan eylemciler serbest bırakıldı.

HANNOVER

Almanya’nın Hannover kentinde 1 Eylül Dünya Barış günü vesilesiyle Demokratik Kürt Toplum Merkezi (DKTM) öncülüğünde “Öcalan’a Özgürlük” mitingi düzenledi.

Hannover merkezde yapılan mitingde “Öcalan’a Özgürlük” yazılı büyük bir pankart açan eylemciler, sık sık slogan atarak Öcalan’a ve Kürt halkına uygulanan tecrit ve şiddet politikaları protesto edildi.

Eylemde NAV-DEM Eş Başkanı Tahir Köçer ve DKTM Eş Başkanı Ciwan Çewlik birer konuşma yaptılar.

Yapılan konuşmalarda, 1 Eylül’ün dünya barış günü olarak belirlendiğini ama insanlığın barış ve özgürlük içinde yaşamadığı belirtildi.

Eylemde ayrıca, “Olay yeri Kürdistan” (Tatort Kurdistan) başlıklı bir bildiri okundu ve Rhein Metalin’in Türkiye’de kuracağı tank fabrikası da protesto edildi.