Belçika’daki PKK davası Haziran ayına ertelendi

844

Salı günkü duruşmada, savcı mütalaasını sözlü olarak vermesi, dava avukatlarının tepkisine yol açtı. Savcı, sözlü mütalaasında daha çok Türk devletinin argümanlarını savundu. Avukatlar, savcının neden zamanında yazılı mütalaada bulunmadığını sordu.

Mahkeme hakimi, savcının yazılı olarak mütalaada bulunması için 2 Haziran’a kadar süre verdi.  Duruşmada, dava avukatları ve uzman kişilerin Kürt meselesine ilişkin sunduğu raporlar karşısında savcı suskun kaldı.

Mahkeme heyeti bir sonraki duruşmayı 25-26 Haziran tarihlerine erteledi.

Duruşmanın yapıldığı sırada bir eylem de gerçekleşti. Kürtler ve dostları, dava konusu olan Kürt siyasetçilere destek amacıyla bir basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasında konuşan KNK Yürütme Konseyi Üyesi Adem Uzun, Kürtlerin bugün DAİŞ’e karşı mücadele ettiğini ve böylesi bir davanın anlamsız olduğunu söyledi.

Belçika’da 2006’da aralarında Kürt siyasetçiler Remzi Kartal, Zübeyir Aydar ve Adem Uzun’un da yer aldığı, 36 kişi hakkında soruşturma başlatılmıştı.

3 Kasım 2016’da Brüksel’deki Soruşturma Dairesi, PKK’nin terör örgütü olmadığına hükmederek dava açılmasını reddetmişti. Daire, bu sorunun “silahlı çatışma” olarak değerlendirilmesi gerektiği ve anti-terör yasalarının bu kapsamda uygulanamayacağına hükmetmişti.