BAŞSAGLIĞI

406

Kürdistan’da Alevilik, Kürdistan tarihi, Mazda inancı, Zerdüşlük, Kürt Mitolojisi gibi araştırmalarıyla önce çıkmış, araştırmacı-yazar Ethem Xemgîn hayata gözlerini kapadı.

Ömrünü Kürdistan tarihini ve yaşayan inançların hakikatini ortaya çıkarmaya adayan tarihçi araştırmacı Ethem Xemgin bizler açısından büyük bir kayıp olmuştur. Çağdaş tarihimizin ortaya çıkması için fedakâr ve özverili çalışmalarıyla büyük katkı sunmuştur. Ethem Xemgîn yasamı, mücadelesi ile Kürdistan’da aydın nasıl olmanın adıydı. Tüm çalışmalarını ve araştırmalarını halkının mücadelesiyle ortaklaştırmayı başaran ender aydınlarımızdandı.

Ethem Xemgin’in hakka yürümesi halkımız açısından büyük kayıp olmuştur. Başta Sayın Xemgîn’in ailesi olmak üzere tüm halkımızın başı sağolsun. Değerli aydınımızın özlemi olan hakikatlerin ortaya çıkması, özgür eşit bir ülkenin gerçekleşmesi için mücadelemizi yükselterek gerçekleştireceğimizin sözünü yeniliyoruz.

Kürdistan halkının bu değerli araştırmacı-yazarını, yurtsever değerini törenle hakka yolcu edeceğiz. Tüm halkımızın, aydın, demokrat herkesin Xemgîn’e son görevlerini yerine getirmeye ve törenlerde hazır bulunmaya davet ediyoruz.

TARİHÇİ-YAZAR ETEM XEMGİN’İ HAKKA UĞURLAMA TÖRENİ

Tarih: 1 Kasım 2018
Saat: 12:00
Adres: Eurosaal / Vitalisstraße 308, 50829 Köln

KCDK-E Eş başkanlık Divanı
30  Ekim 2018