Başkan Apo’nun Özgürlüğü Kürt Halkının Özgürlüğüdür.

718

KCDK-E 2. Kongresinin kararı olan Başkan Apo’ya Özgürlük Kampanyası 7 Ekimle birlikte yeni bir aşamaya geçecektir. KCDK-E meclisleri ve bileşenlerinin de katılacağı eylemsel süreç, 7 Ekim tarihinden itibaren Kadın hareketi öncülüğünde yeni bir aşamaya evrilecektir.

Uluslararası güçler Kürdistan ve Ortadoğu’da halklar ve inançlar arasında çatışmaları savaşlarla derinleştirerek egemenliklerini sürdürmeye çalışmaktadır. Bu savaş politikaları insanlığa acı ve gözyaşından başka bir şey vermemektedir. Doğanın tahribatı, insanlık değerlerinin yok olması pahasına savaş politikaları ısrarla sürdürülmektedirler.

Bölge gerici ülkelerden işgalci TC çözümsüzlüğü derinleştirdiği gibi Ortadoğu’yu derin bir kaosa sürüklemektedir. AKP-MHP faşizmi katliam, inkar, soykırım politikalarını Kuzey Kürdistan’dan sonra şimdide Şengal, Rojava, Güney Kürdistan, Avrupa  kısaca tüm dünyaya yayarak Kürt düşmanlığını büyütmektedir. Kürt Halk Önderi Başkan Apo’nun paradigması karşısında TC sömürgeciliği büyük yenilgiye uğramıştır. Türk devleti tarihinin en büyük çıkmazlarını yaşamaktadır. Gerici sistemler tıkanmış, bölgede çözümsüz noktaya gelmiştir. Hem ekonomik ve hem de siyasi süreçler karşısında sıkışan TC sömürgeciliği tıkanmışlığını gündem değiştirerek, milliyetçi söylemleri bayrak yaparak işgalci emellerine ulaşmak niyetindedir.

Tekçiliğin belkemiğini oluşturan ulus devletler karşısında Ortadoğu’da Önder Apo’nun sunduğu demokratik konfederalizm alternatifi büyük bir umut olarak doğmuştur. Halklar bu alternatif demokratik model etrafında birleşerek özgürlük yürüyüşünü sürdürmektedirler. Halklar ve inançlar arasında özgür ve eşit bir yaşamı kurma projesiyle insanlığa çözüm sunmaktadır. Bu paradigmanın pratikleştiği Rojava modeli bugün insanlık için umut ve tek çözüm olmuştur.  Çeşitli uluslardan, renkler, dinlerden halklar bu model etrafında birleşerek  Ortadoğu’da özgürlük yürüyüşü gerçekleştirmektedirler. Öyle ki bu özgürlük rüzgarı dünyanın dört bir yanından binleri kendine çekmektedir.

İşte FIRAZ DAĞ (Mehmed Aksoy) yoldaş Reber Apo’nun paradigması ve Rojava devriminin insanlık üzerinde yarattığı büyük devrimsel ışığı görerek bu devrime koştu. Aslında Fıraz Dağ şahsında Ortadoğu’da ki devrimin Avrupa ve dünya da ile buluşması hayata geçti. Bundan sonra bu özgürlükçü yürüyüş Avrupa ve dünya halklarını kucaklayarak büyüyecektir.

Rojava devrimi ve halkımızın kazanılan tüm değerlerinin korunması hayati olduğu kadar tüm Kürtlerin ve ileri insanlığın onur ve yurtseverlik görevidir.

Önder Apo’nun özgürlüğü bu nedenle başta Kürt halkı olmak üzere tüm halkların özgürlüğü anlamına gelmektedir. Gerçekte Önder Apo önerdiği konfederal demokrasi yaşam modeliyle gerçek barışı sunmaktadır. Savaş, doğa tahribatı, cinsiyetçilik, dil ve dinler üzerindeki baskılar ancak başkan APO’ya daha sıkı sarılarak ve düşüncelerini anlatıp kavratarak mümkün olacaktır.

Yoğun bir dönemden geçiyoruz. Süreç önümüze onlarca görev ve çalışma koyuyor. Bu çalışma ve görevlerin planlanması ve başarısı, tüm çalışma  alanlarımızın, kadın, gençlik  başta olmak üzerine düşen görevleri tam olarak yapmasıyla mümkündür. Ancak tüm bileşenlerimiz aktif katılımı sağlarsa hedeflerimizi büyütebiliriz

KCDK-E kongresine katılan tüm delege arkadaşlar olarak söz verdik, Önder Apo özgürleşene kadar durmayacağız, bu temelde tüm gücümüzle bu eylemlere katılalım ve herkesi de katmayı görev olarak bilelim. Önderliğimizin özgürlüğü için işe gidilmemeli, şimdiden izinler alınmalı, gençler okula gitmemeli her şeyle önderliğin özgürlüğüne kilitlenilmelidir. Bu önderliğimiz için yapmamız gereken olmazsa olmaz görevimizdir.

KCDK-E olarak Reber Apo’nun Özgürlüğü için aşağıda ki yapılacak eylem ve etkinliklere başta Kürt halkı olmak üzere tüm devrimci, demokrat, aydın, kadın ve gençlik hareketlerini katılmaya davet ediyoruz.

Yapılacak Eylem ve Etkinlikler

– TJK-E öncülüğünde 7 Ekimde Kuzey Fransa, Güney Fransa, Almanya orta saha, Hollanda, Belçika, Bremen eyaleti, Berlin, Kassel, Saksın, Ren, Bordo, İngiltere, İtalya, Yunanistan, Kanada, Avustralya, Japonya, Hannover eyaleti, Belçika, Avusturya, Linz, Graz, Tirol, Stocholm merkezi, Danimarka, Finlandiya, Norveç, Göteborg, Nürnberg, Münih, Ulm, alanlarıdır. Bu alanların tümü bu eylemlerde özel çalışma yürüterek en geniş kitle eylemini yapmaları gerekmektedir. Hiç bir eylemin zayıf geçmesini kabul edemeyiz. Binleri içermeyen hiçbir eylem yapılmamalıdır.

– 9 Ekimde başlayacak ve 13 ekime kadar sürecek olan Strasburg`da ki oturma eylemine İsviçre, Mannhaim, Frankfurt, Stuttgart, NRW eyaletlerinin katılımı ile merkezi bir eylem yapılacaktır.

– Ayrıca Bu eyleme önderliğe vatandaşlık ve Barış Ödülü veren belediyelerin ve kurumların temsilcileri de katılacaktır. Bu gurupta 2 gün oturma eylemine katılacaktır. Aynı gün Özgürlük otobüsü de Strasburg’da yolculuğuna başlayacaktır. Bununla beraber Avrupa konseyi önünde Öcalan’a Özgürlük İnsiyatifi – Zamanı geldi-kampanyasının uluslar arası boyutunun startını verecektir.

KCDK-E Eş Başkanlık Divanı / 2 Ekim 2017 Belçika