Basel’de halk toplantısı

610

İsviçre’nin Basel kentinde tecrit başta olmak üzere siyasal gelişmelerin değerlendirildiği bir halk toplantısı düzenlendi.

İsviçre’nin Basel kentinde HDK Avrupa Eşsözcüsü Demir Çelik’in katılımıyla Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü, Kürdistan, Türkiye ve Ortadoğu’daki son siyasal gelişmelerin tartışıldığı halk toplantısı gerçekleştirildi.

Basel Demokratik Kürdistanlılar Toplum Merkezi’nde (NCDK – Basel) düzenlenen toplantı bir dakikalık saygı duruşu ile başladı.

Ardından söz alan Çelik, AKP ve MHP faşizminin Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik uyguladığı ağırlaştırılmış tecrit ile Kürt halkının mücadelesine saldırdığını söyledi.

Öcalan ve tüm siyasi tutsakların özgürlüğü için mücadelenin halkların örgütlülüğünden geçtiğini, örgütlü bir halkın karşında hiçbir gücün duramayacağını belirten Çelik, 7 Haziran seçimlerinin ardından yenilgiyi kabullenemeyen AKP- MHP diktatörlüğünün göçertme ve soykırım politikasıyla Kürdistan’da bir yıkım gerçekleştirdiğini söyledi.

Bu yıkıma karşı Kürt halkının vermiş olduğu mücadelenin önemine dikkat çeken Çelik’in konuşması ardından toplantı soru ve cevaplarla devam etti.