Avusturya’da politik bir gücüz

1532

Festivalde konuşan Avusturya Kürt Dernekleri Federasyonu (FEY-KOM) Eşbaşkanı Richard Berger, Kürtlerin Avusturya’da politik bir güç olduğunu vurguladı.

Avusturya’nın değişik kentlerinde yaşayan Kürtler ve dostları Cumartesi günü VAZ – Veranstaltungszentrum’da bir araya geldi. Milletvekilleri, Avusturya Devlet Tiyatrosu yöneticileri de festivale katıldı. Ayrıca Avusturya devlet televizyonu ORF başta olmak üzere Avusturya’nın yerel ve ulusal basın kurumları etkinliğe ilgi gösterdi. Basın kurumları festivale katılanlarla söyleşiler yaptı.

‘Türk değil, Kürt’üz’ 

Festival tertip komitesi adına konuşan Avusturya Kürt Dernekleri Federasyonu (FEY-KOM) Eşbaşkanı Richard Berger, „Bizler ilk defa Avusturya’da Kürt Kültür Festivali’ni düzenliyoruz. Bu festivale katılımın beklediğimizin üzerinde gerçekleşmesi bizleri sevindiriyor. Avusturya’da bizim 50 yıllık geçmişimiz var. Bizler Avusturya’da Türk değil, artık Kürt olarak tanınmak istiyoruz. Biz Kürt’üz. Buradaki Türkiyeli dostlarımız ve yoldaşlarımızla farklılığımızı ortaya koymaktayız. Bundan sonra her yıl festivalimizi düzenli bir şekilde sürdüreceğiz. Bazı sanatçılar Türkiye’deki bürokratik engeller nedeniyle festivale katılamadı. Bize düşen, bu salonda yakaladığımız moral üstünlüğü ve birlikteliğimizi bundan sonra da perçinlemektir. Biz Avusturya’da politik bir gücüz. Bu ülkenin göçmeni değil asli unsuru olarak siyaset, kültür ve sosyal yaşamında yer alacağız“ dedi.

Festivalin konuşmacıları arasında yer alan HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız da festivalde emeği geçenlere teşekkür ederek konuşmasına başladı. Sarıyıldız, „Egemen devletler yüzlerce yıldır dilimize ve kültürümüze saldırıyor. Dileğim böylesi festivalleri kendi ülkemizde yapmaktır. Kürtler, Rojava’yı dinler, diller, halklar ve kültürler mozaiği haline getirmek isterken, Türk devleti bunu yıkmak istiyor. Şu anda Türk devletinin büyük bir çirkinliği ile karşı karşıyayız. Yüz yıl da geçse bunları unutmayacağız“ dedi.

Sarıyıldız devamla Cizre’de tanık olduğu Türk devletinin insanlık suçlarını da anlattı.

‘Mücadele zaferle taçlanacak’

Kürt siyasetçi ve yazar Fuat Kav da Kürtlerin verdiği mücadelenin zaferle taçlanacağını vurgulayarak, „Özgürlüğün bedeli ağır oluyor. Bugün Kuzey ve Rojava’da onlarca arkadaşımız şehit düşüyor. Son dönemlerde mücadelemizin geldiği aşama itibariyle çok şeyi de başardık, başarıyoruz“ dedi.

Aleviler ve DGB adına konuşmalar 

Avusturya Aleviler Kültür Merkezi adına festivalde söz alan Atilla Şimşek ise „Çocuklarımızın asimile olmadan gurur duyacakları bir kimlikle, kendileri olarak yaşayacakları bir gelecekleri olması için dilimizi, kültürümüzü yaşatmalıyız. Aleviliğimize sahip çıkmalıyız. Bunun için tekçi sistem anlayışını kırmamız gerekiyor. On milyonlarca Kürt’ün varlığını, dilini, kültürünü reddeden tekçi anlayış hakim olduğu müddetçe Aleviliğin varlığı da resmi kabul görmez“ dedi.

Avusturya Demokratik Güç Birliği (DGB) adına Berk Özdemir de DAİŞ, El Nusra, Sultan Murat ve Müslüman Kardeşler gibi örgütlerle AKP’nin yaptığı işbirliği sonucunda Ortadoğu’da kan döküldüğünü belirtti. Özdemir, HDP’ye yönelik saldırılar, belediyelere kayyımın atanması gibi uygulamalarla kazanılmış hakların faşizm ve işbirlikçileri tarafından gasp edilmek istendiğini ve bunun kabul edilmeyeceğini belirtti.

Mücadele çıtasını yükselteceğiz

Platforma Kurden Anatoliya Navin Avrupa (PKAN-E) Eşbaşkanı Şevket Bakan da Orta Anadolu Kürtleri olarak böyle bir festivalde yer almaktan onur duyduklarını söyledi. Bakan „Osmanlı tarafından ana yurdumuz olan Kürdistan’dan koparılarak sürgün edildiğimiz Orta Anadolu’da yaşam mücadelemizin en önemli ilham kaynağı dilimiz, kültürümüz ve ulusal bilincimiz olmuştur. PKAN-E olarak beyaz katliama karşı durarak, Kürt kültürünü korumak ve mücadele çıtasını yükseltmek istiyoruz“ dedi.

Çok sayıda stand

Güçlü bir sahne performansının yanı sıra festival alanı standlarla çevrilmişti. Roja Sor a Kurdistanê, Orta Anadolu Kürtleri Platformu (PKAN-Platforma Kurdên Anatoliya Navîn) Mir Müzik, Mezopotamya Yayınları, Kinder Stations, Sozialistische Jugend St.Pölten, TİKB, ADHF, Partizan, MLKP, ATİK, Kommunistische Gewerkschftsinitiative, Helfende Hände’nin standı ve Maxmurlu çocukları çizdiği resim sergisi de büyük ilgi gördü.

Sunuculuğunu Nurcan Güleryüz ve Kazım Agirî’nin yaptığı festivalin kültür programında ise Nûarîn, Kawa, Ali Asker, Bawer Can, Delîl Xıdır, Koma Dem, Memo Navdar, Koma Rojav ve Koma Hiwron sahne aldı.