Avusturya, Fransa ve İsviçre’de eylemler

706

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın sağlığı ve güvenliğine yönelik spekülasyonlara karşı birçok Avrupa ülkesindeki eylemler dün de devam etti.

AVUSTURYA’DA TARİHİ KALEYE ÖCALAN POSTERİ ASILDI

Avusturya’nın Graz kentinde toplanan çok sayıda Kürdistanlı, 1689 Viyana kuşatmasına aylarca direnen kaleye Kürt Halk Önderi’nin posterlerini astı. Kalenin bulunduğu Schlossberg Platz’da saat 11.00 ile 17.00 arasında düzenlenen miting ve çadır eyleminnde, Öcalan’ın sağlığı ve güvenliğine dikkat çekildi.

Eylemde çevreden geçenlere yönelik bilgilendirmeler yapılırken, Öcalan’ın özgürlüğünün istendiği sloganlar atıldı.

CREIL’DE GENÇLERDEN EYLEM

Fransa’nın başkenti Paris yakınlarındaki Creil’de de gençler ve kadınlar öncülüğünde bir yürüyüş düzenlendi.

Creil Garı’nda başlayan yürüyüş esnasında hazırlanan bir basın açıklaması Fransızca, Kürtçe ve Türkçe olarak okundu. Öcalan’la 5 Nisan 2015’ten bu yana görüşülemediği ve ağırlaştırılmış tecritin devreye konduğu belirtilen açıklamada, avukatlar, İmralı Heyeti ve ailesiyle bağının koparıldığı hatırlatıldı.

Öcalan’ın sağlığına yönelik spekülasyonların tam da 9 Ekim Komplosu’nun yıl dönümünde Türk devleti eliyle ortaya atıldığı vurgulanan açıklamada, bununla halkın tepkisinin ve nabzının ölçülmeye çalışıldığı uyarısı yapıldı. Türk devletinin Öcalan’a yönelik olası bir imha yönelimine karşı Kürt halkının refleksini de ölçmeyi amaçladığına dikkat çekilen açıklamada, buna karşın yurtsever gençlik öncülüğünde halkın alanlara aktığı dile getirildi.

Yoğun ilgi gören eylem ‘Be Serok jiyan nabe’ ve ‘Öcalan’a özgürlük’ sloganlarıyla son buldu.

BASEL’DE EYLEMLER ARALIKSIZ DEVAM EDİYOR

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın sağlık ve güvenliği için İsviçre’nin Basel şehrindeki eylemler de aralıksız devam ediyor.

Basel’de Ciwanên Azad öncülüğünde merkez tren istasyonunda bir araya gelen gençler eylem yaptı.

Kürt Halk Önderi’nin sağılığı ve güvenliği hakkında inandırıcı bir açıklama yapılması için çağrıda bulunulan eylemde, grup tarafından Almanca  sloganlar atıldı. Öcalan’ın posterlerinin taşındığı eylem yapılan bilgilendirmeler ardından sona erdi.