Avrupa’nın dört bir yanı eylem alanı-YENİLENDİ

532

Avrupa’da yaşayan Kürdistanlıların Türk devletinin Efrin ve Kuzey Suriye’ye yönelik düzenlediği işgal saldırılarını protesto eylemleri sürüyor.

Kıbrıs’ın Lefkoşa kentinde biraya gelen onlarca kişi Türk devletinin Efrîn’e yönelik işgal saldırılarını protesto etti.

KIBRIS

Sabah saatlerinde İçişleri Bakanlığı önünde toplanan Kürtler, kortej şeklinde yürüyüş gerçekleştirerek önce AP temsilciliğine sonra ise ABD konsolosluğuna yürüdü. “Biji berxwedana Efrîne”, “Biji berxwedana YPG”, “Biji berxwedana Rojava”, “Terörist Erdoğan” sloganları atan kitle AP temsilciliği önünde Erdoğan’ın fotoğrafının bulunduğu dövizleri yaktı.

ABD ve Rusya konsololuğu önünde de eylem yapan kitle, “Diktatör Erdoğan”, “Diktatör Putin” sloganları attı.

Burada bir konuşma yapan Yasin Derbuş Rusya’nın tarihte Kürtlere yönelik Mahabat’ta uyguladığı politikayı Efrîn’de tekrarlamak istediğini söyledi.

FRANKFURT

Almanya’nın Frankfurt kentinde de Kürt gençleri ve Alman antifaşistler, Türk faşistlerin Frankfurter Alter Oper’de saat 14.00’da düzenlemek istediği eylemi engelledi.

Efrîn katliamını desteklemek için toplanan Türk faşistlerin karşısında bir araya gelen gençler attıkları sloganlarla faşizmi protesto etti.

Faşistlerin dağılması üzerine gençler sloganlarla Hauptwache’ye yürüdü.

BREMEN

Almanya’nın Bremen kentinde de Kürdistanlılar, Türk devletinin işgal saldırılarına dikkat çekmek amacıyla 3 günlük çadır eylemi başlattı.

Saat 11.00’da Domsheide Meydanı’nda çadır eylemi açılan çadır eylemi Perşembe ve Cuma günleri de devam edecek. Eylemde bildiriler dağıtılarak, bilgilendirme yapılıyor.

Bremen Kürt Kadın Meclisi de bugün eyalet parlamentosu önünde eylem düzenliyor. Eylemde siyasi parti ve STK’lara dosyalar verilecek.

Yarın ise saat 14.00’da gençlerin öncülüğünde Rheinmetall Şirketi’nin önünde bir protesto mitingi yapılacak.

HANNOVER

Almanya’nın Hannover kentinde Kürdistanlılar ve dostları Efrîn için Türk konsolosluğuna yürümek istedi. YPG ve YPJ bayraklarının açıldığı gerekçesiyle Alman polisi kitleye saldırarak, bayrak açan 5 genci gözaltına aldı.

Kitle, gençler bırakılıncaya kadar alanlarda olacaklarını belirterek, eylemini sürdürüyor.

WESEL

Almanya’nın Wesel kentinde de Türk devletinin Efrîn’e yönelik işgal saldırıları protesto edildi. Berliner Tor’da Saat 17.30’da bir araya gelen binin üzerinde kişi düzenlenen miting ardından yürüyüşe geçti.

Yürüyüş boyuna sık sık, Birleşmiş Milletler başta olmak üzere, dünya uluslararası topluluğun sessizliğinin eleştirildiği sloganlar atıldı, konuşmalar yapıldı.

Miting yapılan konuşmaların ardından sloganlarla sona erdi.

MOSKOVA

Rusya Federasyonu Başkenti Moskova’da yaşayan Kürdistanlılar faşist Türk devletinin Efrîn’e dönük işgal girişimini düzenlenen bir mitingle protesto etti. Kürt Kültür Merkezi önünde bir araya gelen Kürdistanlılar Rusya’ya bu işgal girişiminde çocuk katilleriyle birlik olma çağrısı yaptı.

Bir araya gelen Kürdistanlılara Rusya Kürt Kadın hareketi Başkanı Julyeta Aram ve Rusya Rojava Kantonları Yönetiminde Reşat Bênav birer konuşma yaptı. Konuşmalarda Türk devletinin sivillere dönük katliamları kınanırken Rusya devletine bu katliama karşı Türklerle birlik olma çağrısı yapıldı.

Eylemde Kürdistanlılar YPG, YPJ bayraklarını ve Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın posterlerini ile Türk devletinin saldırılarında yaşamını yitiren sivil insanların resimlerini taşıdılar. Ayıca sık sık “Bijî berxwedana Efrînê” ve “Katil Erdoğan” sloganları atıldı.

KOPENHAG

Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da da Kürdistanlıların eylemleri sürüyor. Sêvê Kadın Meclisi ve DKTM öncülüğünde düzenlenen süresiz eylemlerin bugünkü adresi ise Türk konsolosluğu idi.

İstasyon meydanında bir araya gelen kitle Türk konsolosluğuna kadar yürüdü ve burada bir miting düzenledi. Kopenhag’daki Kürtler yarında ABD konsolosluğu önünde eylem yapacak.

CARDIFF

Galler’in Cardiff kentinde de Kürtler BBC önünde eylemdeydi. Efrîn direnişine sahip çıkmak amacıyla düzenlenen eylemde, İngiliz hükümetinin AKP’nin saldırgan politikalarına verilen onay protesto edildi.

BRÜKSEL

Belçika’nın başkenti Brüksel’deki eylem adresi Place Jean Rey’di. Meydana “Faşizme ve DAİŞ’e geçit yok” yazılı pankartın serildiği eylemde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın posterleri ile YPG, YPJ flamaları taşındı.

“Her yer direniş, her yer Efrîn” sloganı ile düzenlenen eylemde sık sık, “Biji Efrîn” sloganları atıldı.

BOLZANO

İtalya’nın Bolzano kentinde de Kürdistanlılar ve dostları Efrîn’e yönelik saldırıyı bir eylemle protesto etti.

Eylemde yapılan konuşmalarda AKP’nin DAİŞ’in gerçek yüzü olduğu ve bir an önce bu saldırıların durdurulması için gerekli adımların atılması gerektiği belirtildi.

Eylemde sık sık, “Viva Öcalan”, “Viva Kürdistan”, “Katil Erdoğan” sloganları atıldı.

BERN

İsviçre’nin Bern kentinde bugün HDK Bern çağrısı ve Efrîn-Rojava Direniş Platformu öncülüğünde merkez tren istasyonu önünde bildiri dağıtımı yapıldı.

İsviçre Efrîn-Rojava Direniş Platformu aktivistleri tarafından bildiriler dağıtılırken çevredekilere işgal saldırıları hakkında bilgilendirme yapıldı.