Avrupa’nın birçok kentinde Kışanak ve Anlı için eylem

1055

Amed Belediye Eş Başkanları Gültan Kışanak, Fırat Anlı ve KJA Eş Sözcüsü Ayla Akat Ata’nın gözaltına alınması Avrupa’da düzenlenen kitlesel eylemlerle protesto ediliyor.

 

BERLİN

Almanya’nın başkenti Berlin’de Ciwanên Azad, Jinen Ciwanen Azad ve Enternasyonalistler, Türkiye’nin işgal ve sindirme politikalarına karşı yolu trafiğe kapattılar.

Dün akşam saat 20.00 civarında göçmenlerin yoğun yaşadığı Kotti semtindeki Adelbert caddesinde bir araya gelen onlarca genç eylemci, ‘Katil Erdoğan’, ‘Biji Berxwedan’ sloganları atarak caddeyi trafiğe kapattı.

Almanca ve Kürtçe ‘Katil Erdoğan’, ‘Faşist AKP hükümetine dur de’, ‘Bütün politik tutsaklara özgürlük’ yazılı dövizler taşıyan eylemciler, ‘Bîjî Berxwedana Bakur’, ‘Bîjî Serok Apo’, ‘Almanya finanse ediyor, Erdoğan bombaliyor’ sloganlarını attı.

Yaklaşık 30 dakika süren eylem, polisin olay yerine gelmesi ardından çatışma çıkmaması için barışçıl bir biçimde sona erdirildi.

BREMEN

Almanya’nın Bremen kentinde Eyalet Parlementosu önünde toplanan çok sayıda eylemci, Türk devletinin saldırılarını kınadı.

AKP hükümetine karşı sloganlar atan eylemciler, üzerinde ‘Devlet Terörüne son verilsin’, ‘Türk devletinin Kürdistan’daki işgal ve soykırımlarını kınıyoruz’ yazılı pankartlar taşıdılar. Eylemde, Rojava’daki işgal saldırıları ile Amed’de belediye eşbaşkanlarının gözaltına alınması protesto edildi.

Eylemciler daha sonra Kürdistan’daki katliam ve baskı politikalarına ilişkin dosyanın Eyalet Başbakanlığı ile yerel basın organlarına sundu.

MÜNSTER

Almanya’nın Münster şehrinde de Gültan Kışanak ve Fırat Anlı’nın gözaltına alınması ve Büyükşehir Belediyesi’ne yönelik ablukaya karşı Stubengasse Meydanı’nda bir eylem düzenlendi.

Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nin çağrısıyla düzenlenen eylemde, Türk devletinin Kuzey Kürdistan’da estirdiği terör lanetlendi.

Sık sık ‘Terörist Türkiye’, ‘Çocuk katili Erdoğan’, ‘Terörist Erdoğan’, ‘Kahrolsun AKP’, ‘Bijî Serok Apo’ ve ‘Kürdistan faşizme mezar olacak’ sloganlarının atıldığı eylemde baskılar ve tutuklamalara ilişkin bildiriler dağıtıldı.

Eylemde DKTM adına konuşan Hamdiye Araç, “Bundan sonra her gün, her saat ve her dakika alanlarda olmalıyız. Gün eylem günüdür. Tüm demokratik haklarımızı kullanarak onurumuz olan Önderliğimize, partimize ve halkımızın seçilmiş siyasetçilerine sahip çıkmak bizlerin asıl görevidir” dedi.

HAMBURG

Kesintisiz eylemde olan Hamburg’daki Kürtler, kentin en işlek caddesi Mönckebergstrasse’de Amed Büyükşehir Belediye Başlanları Gültan Kışanak ile Fırat Anlı’nın gözaltına alınmasını protesto ettiler.

‘Halkın iradesi gasp edilemez’ diyen eylemciler, yüzlerce bildiri dağıtarak Erdoğan ve AKP faşizmine dikkat çektiler. Mitingde yapılan konuşmalarda, Amed’de Kürt kadın milletvekillerinin ve halkın sergilediği direniş selamlanarak, kendine demokrat diyen Avrupa devletlerinin Türkiye’deki faşist uygulamalara sessiz kalmaması gerektiği belirtildi.

Protesto eyleminin sonunda, yarın saat 15.00’te düzenlenecek olan yürüyüşe katılım çağrısı yapıldı.

DUISBURG

Amed Belediyesi Eşbaşkanları Gültan Kışanak ile Fırat Anlı’nın gözaltına alınması Duisburg’da yapılan mitingle protesto edildi.

Duisburg’da DKTM’nin çağrısı üzerine merkezi tren istasyonu önünde saat 17.00’de toplanan 400’ü aşkın Kürdistanlı ve Alman dostları, ellerinde taşıdıkları dövizler ile Türk devletinin Kuzey Kürdistan’da estirdiği terörü lanetledi. Eylemde sık sık, ‘Terörist Türkiye’, ‘Çocuk katili Erdoğan’, ‘Terörist Erdoğan’, ‘Kahrolsun AKP’, ‘Bijî Serok Apo’, ‘Kürdistan faşizme mezar olacak’, ‘Biji Azadiya Kurdistan’ ve ‘HDP’ sloganları atıldı.

Türk devletine karşı büyük bir öfkenin hakim olduğu eylemde yapılan DKTM adına yapılan açıklamada, işgalci Türk devletinin Saray’ın emri ile Kürt halkına karşı her alanda savaşı sürdürdüğüne dikkat çekildi. AKP’nin sürdürdüğü kirli savaşın farklı alanlara yayıldığı belirtilen açıklamada, belediyelerin kayyımlarla gasp edildiği ve son olarak Amed Büyükşehir Belediyesi eşbaşkanları Kışanak ve Anlı şahsında Kürt halkının iradesine müdahale edildiği ifade edildi.

Amed’in Kürdistan’ın kalbi olduğunu ve kimsenin Amed’de diz çöktüremeyeceği vurgulanan açıklamada, direnişte olunacağı mesajı verildi.

ATİF, AGİF, DİDF, BİRKAR ve Kürecik Halk İnisiyatifi üyelerinin de katılarak destek verdikleri eylem olaysız bir şekilde son buldu.

BONN’DA AKP İLE MERKEL’İN ORTAKLIĞI PROTESTO EDİLDİ

Bonn ve çevresinde yaşayan Kürdistanlılar ise Almanya’da iktidarda olan Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Bonn temsilciği ile Avrupa Birliği (AB) bürosu önünde bir eylem düzenledi. CDU ve AB bürolarına Kürdistan’da yaşanan gelişmelere dair gündemle ilgili dosyaları teslim etti.

Dosyalar, AKP diktatörlüğü tarafından gözaltına alınan Gültan Kışanak ve Fırat Anlı’nın yanı sıra Kürtlere ait televizyon ve radyoların kapatılması, Türk devletinin bütün parçalardaki Kürtlere karşı yürüttüğü düşmanlık ile Efrîn, Şengal ve Kerkük saldırıları üzerine oluşturuldu.

CDU binası önünde yapılan eylemin ardından Kürdistanlılar Avrupa Birliği Bonn Bürosu önüne geçerek eylemliklerini devam ettirdi. Burda da yetkililerle görüşen heyet, hazırlanan bir dosyayı Brüksel’e iletilmek üzere teslim etti.

Eylemde konuşan Troisdorf DKTM Eşbaşkanı Salman Gedik, Kürdistan’da çok ağır savaş koşullları altında Kürdistan halkına soykırım dayatıldığını söyledi. Tutuklamalar ve kayyum atamalarının Kürtlere yönelik yok etme konseptinin uygulamaları olduğunu söyleyen Gedik, AKP-Erdoğan Devleti’nin tüm Kürtlere düşmanca bir uygulama içinde olduğunu hatırlattı. Gedik, “Dünya bu gidişe dur deyinceye kadar, destekçileri desteklerini çekinceye kadar bizler alanlarda olacağız” diye konuştu.

TOULOUSE

Güney Fransa’nın Toulouse kentinde yaşayan Kürdistanlılar ve dostları da Amed Büyükşehir Belediye eşbaşkanları Gülten Kışanak ve Fırat Anlı’nın gözaltına alınmasını bir miting ile protesto etti.

Toulouse Demokratik Kürt Toplum Merkezi tarafından Capitol Meydanı’nda yapılan mitinge Fransız Yeni Antikapitalist Parti (NPA), Fransız Komünist Partisi (PCF) ve Barış Hareketi de destek verdi.

Kürtlerin Siyasi temsilcilerine yönelik gerçekleştirilen saldırıların bir an önce durdurulması gerektiği vurgusu yapılan eylemde, Avrupa’da yaşayan Kürtler ve dostlarının bulunduğu her yerde alana çıkması gerektiği belirtildi.

NPA adına konuşan Fransız siyaetçi Pierre Granet, 2015 Newrozu için delegasyon olarak Amed’e gittiklerinde Kışanak ve Anlı ile tanışma fırsatı bulduklarını belirttiği konuşmasında, milyonlarca insanın katıldığı Newroz’a ev sahipliği yapan seçilmişlerin gözaltına alınmasının kabul edilemeyeceğini vurguladı. Bunun Kürt halkının iradesini tanımamak anlamına geleceğine dikkat çeken Granet, “Ama Erdoğan diktatörlüğü şunu iyi bilmeli ki, Kürtler kendini küllerinden yaratmış bir halktır ve bunu Kobanê ile Şengal’de gösterdiler” diye konuştu.

Granet, Fransa Cumhurbaşkanı ve Fransız hükümetinin Erdoğan ve Türk hükümeti ile olan ilişkilerini kesmesi çağrısı da yaptı.

Komünist Parti (PCF) adına konuşan Xavier Lambert ise Erdoğan’ın artık diktatör olduğunu ve her türlü eyleminde gayrı meşru olduğunun altını çizdi.

Eylem, ‘Kürdistan faşizme mezar olacak’ sloganları ile son buldu.

METZ-SAINT AVOLD

Fransa’nın Lorrain bölgesine bağlı Saint Avold ve Metz kentlerindeki halk meclislerinin çağrısıyla 150 kadar Kürdistanlı Metz kentinde bir eylem gerçekleştirdi.

Kent merkezindeki Republique Meydanı’nda bir araya gelen Kürdistanlılar, Kışanak ve Anlı’nın gözaltına alınmasına dikkat çeken bir açıklama yaptı. Kürt halkının baskılara direnişle cevap vereceği vurgulanan açıklamada, Türk devletinin Kuzey Kürdistan’da yaptığı katliamların benzerini Rojava’daki işgalle devam ettirdiğinin altı çizildi.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın posterleriyle KCK, YPG, TJK-E flamaları taşıyan Kürdistanlılar, attıkları sloganlarla AKP faşizmini protesto etti.

AVİGNON

Fransa’nın Avignon kentinde de Amed Büyükşehir Belediye eşbaşkanları Gültan Kışanak ile Fırat Anlı’nın gözaltına alınması bir mitingle protesto edildi.

Montpellier Demokratik Kürdistan Toplum Merkezi’nin organize ettiği miting için saat 18’00’de Avignon Tren Garı ününde bir araya gelen Kürdistanlılar, faşist AKP hükümetinin Amed Büyük Şehir Belediyesi eş başkanlarını gözaltına alarak belediye binasını işgal etmesini protesto etti.

UPPSALA

AKP Hükümeti’nin Rojava’ya yönelik katliamları ve Kürt belediyelere yönelik saldırıları İsveç’in Uppsala kentinde yapılan bir gösteriyle protesto edildi.

Uppsala Demokratik Kürt Merkezi’nin çağrısıyla il merkezindeki Storatorget Meydanı’nda bir araya gelen Kürdistanlılar, Türk devletinin Rojava’da YPG/YPJ ve sivil halka yönelik saldırılarıyla Kürt belediyelerine yönelik baskıları kınayan içerikte sloganlar attılar.

Meydanda İsveç Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nin Rojava ve Bakur’daki son gelişmelerle ilgili yaptığı basın açıklaması okundu.

Uppsala Demokratik Kürt Toplum Merkezi adına yapılan konuşmalarda, Türk devletinin bir yandan Kürtlerin Rojava’daki kazanımlarını ortadan kaldırmak için YPG/YPJ gerillaları ve sivil halka karşı katliamlar gerçekleştirdiği dile getirildi. Konuşmalarda, aynı zamanda Kuzey Kürdistan’da da soykırım operasyonları düzenlendiği ve Kürt belediye yönetimlerini tasfiye etmeye çalışıldığının altı çizildi.

Halkın % 55’inin oylarını alarak belediye başkanı seçilen Gültan Kışanak ve Fırat Anlı’nın gözaltına alınmaları ve Kürt belediyelere kayyum atanmasının Kürt halkının iradesine yapılan darbe olarak değerlendiren konuşmacılar, İsveç hükümeti ve Avrupa Birliği’ne halk iradesine darbe yapan AKP hükümeti ve Erdoğan’a karşı tavır almaları çağrıları yaptılar.

CENEVRE

İsviçre’nin Cenevre kentinde alanlara çıkan Kürdistanlılar, eşbaşkanlar Gülten Kışanak ve Fırat Anlı’nın gözaltına alınmasını protesto etti. Eylemde yapılan konuşmalarda, “Türk devletinin sömürge politikasına bugün sessiz kalanlar iyi bilmeliler ki yarın sıra onlara da gelecek” denildi.

Cenevre Kürt Toplum Merkezleri öncülüğünde bir araya gelen Kürdistanlılar, Amed Belediyesi eşbaşkanları Gülten Kışanak ve Fırat Anlı’nın gözaltına alınması ve Türk devletinin Rojava’ya yönelik saldırılarını yaptıkları yürüyüşle protesto etti.

‘Katil Erdoğan’, ‘Terörist Türkiye’ ve ‘Susma sustukça sıra sana gelecek’ yazılı pankart ve dövizlerin yanı sıra Öcalan posterleri taşıyan kitle, Birleşmiş Milletler (BM) Meydanı’nda toplantı. Kitle buradan Cenevre şehir merkezine kadar bir yürüyüş gerçekleştirdi.

Türk devletine karşı büyük bir öfkenin hakim olduğu yürüyüş boyunca sık sık Erdoğan ve AKP aleyhine sloganlar atıldı.

Yapılan yürüyüş ardından yapılan mitingde Cenevre Kürt Toplum Merkezleri adına konuşan Salih Sağlam, Kışanak ve Anlı’nın tutuklanmasını sert bir dille eleştirdi. Erdoğan’ın Kürdistan’da açıktan sömürge politikası yürüttüğünü söyleyen Sağlam, Türk devletinin Rojava’ya yönelik saldırılarına dikkat çekti. Sağlam, DAİŞ destekçisi Türk devletine karşı uluslararası güçlerin sessizliğinin kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Sağlam, “Tarihi bir süreçten geçiyoruz bu süreçte bize direnmekten başka bir seçenek bırakmadılar. Yaşanan bu zulmü ancak direnerek ortadan kaldırabiliriz. Zalime karşı sessiz kalanlar iyi bilmediler ki, bugün sustukları için yarın sıra onlara gelecek” şeklinde konuştu.

AMSTERDAM

Hollanda’nın Amsterdam kentinde de Kışanak, Anlı ve KJA Dönem Sözcüsü Ayla Akat Ata’nın gözaltına alınması protesto edildi.

Amsterdam Kürt Toplum Merkezi, Kadın Meclisi, DTK Hollanda ile DIDF Amsterdam’ın destek verdiği eylem Dam Meydanı’nda yapıldı. Mitingde yapılan konuşmalarda faşizme karşı sürekli sokaklarda olma çağrısında bulunuldu.

Eylemde “Faşizme karşı omuz omuza”, “Gülten Kışanak, Fırat Anlı ile Ayla Akat Ata serbest bırakılsın”, “Kürdistan Erdoğan’a mezar olacak”, “Çocuk katili Erdoğan, Kürdistan’dan defol” sloganları atıldı.